Ziua decisivă pentru Dodean şi naţională, la Mondial

Echipa feminină de tenis de masă a României a învins formaţia Poloniei cu scorul de 3-1, în al treilea meci din grupa C a Campionatelor Mondiale pe echipe, de la Halmstad (Suedia).

A doua victorie a tricolorelor, după 3-1 cu Cehia şi 1-3 cu Olanda, a fost obţinută prin punctele reuşite de Eliza Samara 2 şi Bernadette Szocs, arădeanca Daniela Dodean Monteiro fiind învinsă la mare luptă de asiatica Qian Li cu 3-2 (9-11, 11-8, 2-11, 11-9, 11-7).

În clasamentul grupei, Coreea de Nord e lider, cu 6 puncte, urmată de Taiwan, 5 puncte, România, 5, Olanda, 4 puncte, Polonia, 4 şi Cehia, 3 puncte.

România va juca astăzi ultimele două meciuri din grupă, cu Taiwan (ora 11) şi cu Coreea de Nord (ora 20). Tricolorele au nevoie, pentru calificarea în optimi, de cel puțin o victorie, asta după ce oficialii români au făcut o eroare ce a dus la pierderea meciului cu Olanda (n.n. Samara și Szocs au fost excluse de pe foaia de joc, completată în ordine alfabetică de arbitru, în absența antrenorului român, venit la masă abia cu 45 de minute înainte de joc, ceea ce contravenea regulamentului, modificat cu o seară înainte!).

Apelul delegaţiei noastre, de ieri, a fost respins şi astfel, meciul cu Olanda rămâne pierdut şi nu se va mai rejuca.

Primele trei clasate din fiecare grupă se vor califica în faza următoare, câştigătoarele celor patru grupe urmând să avanseze direct în sferturi.