Vladimir Georgescu a obținut la Belgrad a treia medalie europeană din istoria CSM Arad la înot masters

Zilele trecute s-au desfășurat la Belgrad, în Serbia, la Centrul Sportiv ,,Milan Gale Muskatirovic”, întrecerile Campionatului European de Înot Masters 2024. Concursul a reunit la start, printre alții, șapte componenți ai echipei CSM Arad, care au obținut rezultate excelente. Astfel, Georgescu Vladimir a câștigat medalia de bronz în proba de 800 metri liber (a treia medalie europeană din istoria CSM Arad la înot masters, după cele de bronz obținute de Botezatu Honoriu și Stertl Cristian la Madeira), Cristian Stertl a obținut locul 9 la 200 metri mixt, locul 14 la 50 metri fluture, locul 11 la 50 metri liber și locul 7 la 100 metri liber.

Botezatu Honoriu la obținut locul 7 la 50 metri spate, locul 9 la 100 metri spate, respectiv locul 8 la 200 metri spate. Karpati Adalbert s-a clasat pe locul 11 la 50 metri fluture și pe locul 19 la 50 liber. Rezultate bune a obținut și Flaviu Mocanu în probele de 50 și 100 metri bras și 50 metri liber. În proba de 3000 metri open water, la Ada Ciganlija (Belgrad), Aradul a fost reprezentat de Martin Liptak, care s-a clasat pe locul 12 la categoria 55-59 ani și Cristian Mladin, care s-a clasat pe locul 11 la categoria 45-49 ani.