Viitorul Arad a promovat entuziasmant în Liga a III-a: victorie cu 3-0 în returul barajului cu Minerul Lupeni, chiar în infernul din Valea Jiului!

Campioana județului Arad încheie în stil mare sezonul, oferindu-i președintelui Giovanni Catanzariti bucuria supremă, promovarea în Liga a III-a la fotbal! Marele vis al clubului condus de fostul șef al UTA-ei s-a împlinit în această seară, în Valea Jiului. După un 0-0 la Arad, în prima manșă a barajului de promovare, cu Minerul Lupeni, echipa pregătită de Flavius Pavel pornea cu șansa a doua în returul de la Lupeni, unde gazdele au avut parte de un stadion plin și o susținere frenetică. Doar că Viitorul a știut să joace sub presiune și a oferit o lecție de fotbal pe care minerii nu o vor uita nici prea ușor și nici prea repede! După un debut dominat de gazde, cu Mândreci și Prem având primele ocazii de gol, arădenii au echilibrat evident jocul din minutul 20, iar Blickling și Vezan au anunțat deschiderea scorului, cu două bune oportunități. După un gol anulat Minerului pentru ofsaid, în minutul 43, Vezan avea să deschidă scorul în minutul 45, atunci când a pătruns pe stânga și a șutat plasat la colțul lung, bară-gol! Avantaj pe tabelă dar și mai important a fost momentul deschiderii scorului, chiar înainte de pauză. Pavel a schimbat la pauză, Gîlcă în locul lui Kocsis, iar mitanul secund avea să înceapă perfect, pecetluind practic promovarea!

Lecție de fotbal predată de arădeni: Vezan a fost dirijorul ce a decis meciul

În minutul 52, excelentul Vezan a trimis o diagonală de 50 de metri, perfectă pentru Topai, care l-a lobat pe portarul advers din 15 metri ușor lateral stânga. Gazdele au acuzat total șocul și au primit lovitura de grație peste alte trei minute, când Bădăuță a trecut de doi adversari și din 16 metri l-a plasat pe Raț pentru un incredibil 0-3! Mîndreci și Creciunesc au mai încercat ceva pentru Lupeni, dar nu au reușit nici măcar golul de onoare, Vezan trecând pe lângă dublă în minutul 76, cu o ghiulea de la 30 de metri ce a șters bara transversală. Finalul a fost fără emoții pentru Viitorul, iar Giovanni Catanzariti poate sărbători: la un deceniu de la înființarea clubului, reușește să câștige Liga a IV-a Arad și apoi să promoveze în stil mare în Liga a III-a, trecând cu 3-0 la general de o bine cotată formație din Lupeni – campioana Hunedoarei, dată chiar favorită în acest baraj.

Giovanni Catanzariti își vede visul împlinit, la zece ani de la înființarea clubului!

Dacă mai punem la socoteală că Viitorul stă foarte bine și la capitolul juvenil, iar la acest club s-au format deja câțiva jucători ce au ajuns la loturile naționale, putem spune că este un proiect extrem de reușit. De asemenea, de punctat că municipiul are după foarte mulți ani o echipă în eșalonul terț! Viitorul Arad a jucat la Lupeni în formula: Gârlea – Pantea, Bier, Munteanu, Stoianovici – S.Popa (87. P.Pavel), Kocsis (45 Gîlcă) – Blickling (72. Cl.Popa), Vezan, Topai (81 Rotar) – Bădăuță (87 Al.Catanzariti). Pe bancă: Vasii – Pașcu, Narsesovici, Bulzan. Viitorul se alătură celorlaltor trei formații din județul nostru în următorul sezon de Liga a III-a, și anume Progresul Pecica, Șoimii Lipova și Gloria Lunca Teuz Cermei.