Utistul Ibrahima Conte a urcat pe locul doi cu naționala Guineei

by Florian Popa

Dintre cei trei internaționali ai UTA-ei convocați în octombrie la loturi, doar unul a și jucat. Este vorba despre Ibrahima Conte, pe teren în ambele victorii ale Guineei cu Etiopia, din preliminariile Cupei Africii. În primul meci, fundașul central al arădenilor, căpitan la meciul cu Petrolul, a fost titular pentru africani și a fost schimbat în minutul 64, pentru ca aseară, Conte să intre în ultimele 20 de minute.

După 4-1 în confruntarea de vineri, Guineea s-a impus de această dată cu 3-0, scor stabilit încă de la pauză. Guirassy a reușit o „dublă” iar Toure a marcat și el o dată. După cele două victorii, Guinea e pe locul secund în Grupa H, cu 6 puncte. Lider solitar e Congo, cu 12 puncte.