Utistul Hrezdac se remarcă în cupele europene, iar arădeanul Câmpan a debutat la 17 ani!

Croații de la Rijeka și-au respectat cu greu și destule emoții statutul de favoriți și au reușit să elimine Corvinul după victoria cu 1-0 obținută aseară pe teren propriu. Unicul gol a fost marcat în minutul 12 de Petrovic, dar hunedorenii puteau egala în repriza secundă, când au primit un penalty după un fault comis de portarul Zlomisic asupra utistului împrumutat la Hunedoara, Denis Hrezdac. Sergiu Buș și-a bătut însă joc de penalty și a tras mult peste poartă.

Florin Maxim a forțat atacul inclusiv cu arădeanul Lucas Câmpan, care și-a făcut debutul la doar 17 ani în cupele europene! Hrezdac, plus ex-utiștii Roger și Ubbink au început titulari meciul din Croația. Câștigătoare a Cupei României, surpriza Corvinul își va continua drumul european în Conference League, unde îi va întâlni în turul 3 pe vicecampionii Kazahstanului, cei de la FC Astana, meciuri programate pe 8 și 15 august. (foto: digisport)