UTA s-a impus la limită în amicalul din Valea Domanului

Cu mulți absenți, UTA a reușit să învingă la limită în amicalul de astăzi, de la Reșița. Mircea Rednic nu a avut la dispoziție jucătorii plecați la loturile naționale, dar a și menajat titulari. În poarta arădeană a stat Mitrovic, revenit la echipă, în vreme ce Iliev încă nu e refăcut complet, iar Popa e la lotul de tineret. Reșițenii au reușit să deschidă scorul prin Anghelov, în minutul 28. Tot divizionara secundă putea marca peste alte șapte minute, când Mitrovic a scos miraculos șutul lui Doană. Apoi, portarul UTA-ei a parat și un penalty, în minutul 39, când a ghicit colțul la execuția lui Doană.

Ocaziile s-au răzbunat, iar arădenii au egalat chiar înainte de pauză, minutul 43, Dumiter marcând de la doi metri, după o minge bâlbâită de apărarea reșițeană în propriul careu. Repriza a doua a fost ceva mai liniștită, cu multe schimbări de ambele părți, dar pe final de meci, în minutul 82, UTA a reușit să marcheze golul victoriei prin Kadiri, după o fază făcută de Ezekiel.  UTA a cerut penalty în minutul 90, la Ezekiel, dar nu s-a acordat nimic, așa că meciul s-a terminat cu scorul de 2-1 pentru arădeni.

Mircea Rednic i-a trimis în teren pe: Mitrovic – Râpă, Benga, Tsouka, Mabea – Borcea, Van Durmen – Cristea, Pedro, Ghezali – Dumiter. Au mai jucat: Rusu, Trif, Ene, Hrezdac, Țăroi, Samson, Costache, Kadiri și Imoh.