UTA nu a reușit surpriza în fața campioanei FCSB, iar Rednic are treabă multă

UTA nu a reușit surpriza pe Arcul de Triumf, în fața unei FCSB obosite dar care a spus mulțumesc pentru cadourile făcute. Chiar și fără Olaru și Tănase, campioana a știut sa profite de erorile defensivei lui Rednic și a faptului că UTA nu mai știe sa dea gol. Arădenii au început mai bine, dar Kadiri a ratat incredibil în minutul 2, pentru ca la prima ocazie importantă, FCSB să marcheze. Era minutul 16, când Ngezana marca cu capul la o centrare din lovitură liberă a lui Popescu. UTA s-a stins treptat după gol, dar nici gazdele nu au mai jucat mare lucru, astfel că la pauză s-a întrat cu 1-0.  Becali a făcut trei schimbări la pauză, Rednic s-a încăpățânat să nu mute în special în atac, iar Cîmpanu a ratat de puțin ținta în minutul 54.

UTA nu mai știe să dea gol, FCSB a profitat…

Apoi, un minut mai târziu, Găman a văzut penalty la o intervenție în careu a lui Conte, deși acesta a avut mâna întinsă pe gazon și nu și-o putea tăia! Nici vorbă de 11 metri. Popa l-a ghicit pe Băluță, dar UTA nu a mai contat. Rednic a schimbat tardiv, iar FCSB a rezolvat meciul pe final, când Băluță și-a răscumpărat greșeala în minutul 87 și a făcut 2-0 din careu, cu un șut deviat de Conte. O noua prestație slabă a UTA-ei, iar echipa arădeană rămâne în subsolul clasamentului. Urmează pauza internațională, timp suficient pentru ca UTA să se pună la punct și apoi să urce spre zona de play-off.

Formații:

FCSB: Târnovanu – Crețu (Baeten), Dawa, Ngezana, Panțîru – Alhassan, Lixandru (Edjouma) – Ștefănescu (Miculescu), Băluță (Luis Felipe), O. Popescu (Pantea) – Popa.

UTA: R. Popa – Tsouka, Conte, Paulolo, Trif – Hrezdac, Van Durmen (Joao Pedro) – Cîmpanu (Cristea), Fabry (Eizekel), Costache (Ghezali) – Kadiri (Dumiter).

Au arbitrat: G. Găman – la centru, Ad. Popescu (ambii din Craiova) și M. Badea (Rm. Vâlcea) – asistenți.