UTA amână prima victorie, fotbal sărac și doar remiză albă cu Universitatea Cluj

UTA și Universitatea Cluj s-au anulat reciproc în duelul din această seară, de la Arad, în unul din cele mai slabe meciuri văzute în ultima vreme pe Arena Francisc Neuman. Lui Rednic nu îi mai iese pasența, iar problemele de lot și absența unui atacant bun de careu fac ca echipa să nu se bucure după trei etape în SuperLiga. S-a câștigat, totuși, un punct în fața clujenilor lui Neluțu Sabău, care au dezamăgit și ei în partida de azi, având posesie superioară, dar o singură ocazie importantă. Rezultatul îi mulțumește însă pe oaspeți, ajunși la cota 5 și neînvinși după trei runde, în timp ce UTA a ajuns doar la două puncte, în condițiile în care obiectivul este play-off-ul. Până la urmă, fotbalul a fost unul cenușiu spre slab, ambele formații fiind preocupate mai mult de aspectul tactic, adică să nu piardă. Ne așteptam mai mult de la un duel Rednic – Sabău, dar până la urmă e început de campionat și echipele încă se mai caută, mai ales UTA. Prima parte a fost de neprivit, lipsită aproape în totalitate de faze periculoase.

Câmpanu și Fabry au ratat ocaziile UTA-ei, egalul este echitabil

Singura ocazie a clujenilor a venit în prelungirile reprizei, când şutul din unghi al lui Tchassem a fost blocat de Conte. Introdus la pauză de Mircea Rednic, Alex Cîmpanu putea fi decisiv pentru UTA, dar şutul său din careu a fost respins de pe linia porții de Iulian Cristea, la doar un minut de la reluare. În minutul 65, Omondi a avansat în careu şi i-a trimis înapoi lui Fabry, al cărui şut a trecut puțin pe lângă poartă. Clujenii s-au mulțumit cu posesia și nu au mai contat deloc în atac în repriza secundă, în vreme ce UTA a fost neputincioasă, fără determinare și energie de la mijloc în sus. Astfel, ultima jumătate de oră a fost anostă, iar duelul s-a încheiat până la urmă echitabil, 0-0. Pentru utişti urmează meciul de la Clinceni contra Unirii Slobozia, care se va disputa luni, 5 august, de la ora 19.

UTA: Iliev – Râpă, Conte, Benga, Trif – Cr. Mihai (Halaf 81), Van Durmen – Costache (Cîmpanu 46), Fabry (An.David 69), Omondi – Ezekiel (J. Pedro 69). Antrenor: Mircea Rednic

U” Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, A. Chipciu – Rață (Codrea 62), O. Popescu (Simion 62), Bic – Nistor (Oancea 73), Blănuță (Şfaiţ 81), Tchassem (Thiam 62). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitri: István Kovács (Carei) – George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel) și Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: George Cătălin Roman (Timișoara)

Camera VAR: Iulian Călin (Ștefănești), Ferencz Tunyogi (Zalău).

Observator FRF: Ioan Onicaș (Zalău)

Observator LPF: Florin Bătrânu (Timișoara).