UTA a smuls un punct în ultimul minut de prelungiri, în fața liderului Oțelul!

UTA a crezut până la final în șansa ei și până la urmă eforturile i-au fost răsplătite, egalând nesperat în fața liderului din SuperLiga, Oțelul Galați. Echipa lui Dorinel Munteanu a fost o adversară tare, cu organizare defensivă excelentă, dar arădenii au fost insistenți și au reușit să preseze o echipă ce până acum se remarca și printr-o condiție fizică impecabilă. Nu a fost cazul și astăzi, la Arad, unde gălățenii s-au retras prea mult și au scăpat printre degete o victorie prețioasă. Bătrâna Doamnă a avut puține momente bune în joc, o primă repriză slabă și o a doua ceva mai consistentă, cu multe cornere și presiune în ultimele minute. Până la urmă egalul a fost cumva norocos, dacă ne raportăm la prostia făcută de Adăscăliței, autorul hențului în careu din minutul 95, dar până la urmă UTA se alege cu un punct. După un început bun, în care gazdele au avut mai mult mingea, Oțelul a marcat repede: era minutul 13, când Maciel a centrat din dreapta, iar Juric, nemarcat, a trimis cu capul la colțul lung. Arădenii au reclamat un fault într-o fază anterioară, dar cei din camera VAR au validat reușita. Cinci minute mai târziu, trupa de la malul Dunării a fost la un pas de 2-0, dar Lameira a ratat din fața careului mic. UTA nu a prea avut reacție, iar Lameira mai putea marca o dată, dar a tras în blocajul lui Conte, fază la care Oțelul a cerut penalty la o intervenție cu mâna a lui Conte. Abia pe final de repriză au ieșit la rampă Fabry și Omondi, dar Iustin Popescu a fost la post.

UTA nu s-a regăsit în prima repriză, Benga și Omondi printre remarcați

În prelungirile primului mitan se putea face totuși 1-1, când Omondi a șutat senzațional de la aproape 30 de metri, dar mingea a zguduit transversala și apoi a căzut în fața liniei porții. Rednic a mutat la pauză cu Pedro în locul lui Cristi Mihai, în pierdere de turație. Partea secundă a început cu o ocazie a Oțelului, Popa respingând de sub bară mingea trimisă cu capul de Stevanovic. UTA a răspuns prin Ezekiel, blocat însă de portarul oaspeților. A urmat apoi un joc de uzură și luptă, în care UTA nu a găsit soluțiile de a perfora apărarea disciplinată a lui Munteanu, iar Oțelul nu a știut să profite de spațiile libere lăsate de fundașii arădeni. UTA a avut însă forța de a pune presiune pe poarta adversă în ultimele minute, iar în minutul 82, Ezekiel a șutat lamentabil de la 16 metri, după o ieșire aiurea lui Popescu. Și când nimeni poate nu se mai aștepta, în al cincilea și ultimul minut de prelungiri, Omondi a insistat la o minge înaltă în careu, Adăscăliței a jucat mingea cu mâna în propriul careu, iar Szabolcs Kovacs a dictat penalty.

Gălățeanul Adăscăliței le-a făcut un punct cadou arădenilor

Joao Pedro a marcat cu ceva emoții, scor final 1-1! Nu a fost chiar ultima fază, căci după un minut, la cealaltă poartă, Cisse a trimis cu capul din careu, dar Tsouka a salvat punctul, respingând de pe linia porții! Bucurie mare la final, când cei peste 7000 de spectatori au aplaudat eforturile utiștilor. Jocul însă suferă în continuare, iar play-off-ul va fi greu de atins în condițiile date. Este a treia remiză consecutivă a “roş-albilor” pe teren propriu în acest sezon, după 1-1 cu Rapid şi 0-0 cu Universitatea Cluj. Pentru “roş-albi” urmează un meci în deplasare cu FC Botoşani, care se va disputa sâmbătă, 17 august, de la ora 19.

UTA: R. Popa – Râpă (Tsouka 64), Conte, Benga, Rodrigues (Mabea 64) – Cr. Mihai (J. Pedro 46), Van Durmen – Costache (Cîmpanu 64), Fabry (R. Cristea 81), Omondi – Ezekiel. Antrenor: Mircea Rednic

Oțelul: I. Popescu – Adăscăliței, Cisse, Stevanovic, Zhelev – Cisotti (N. Roşu 76), Zivulic (Teles 65), J. Lameira – Maciel (Duric 46), Juric (Al. Pop 65), R. Tănasă (Andronache 65). Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Satu Mare) – Romică Bîrdeș (din Pitești) și Mihăiță Necula (din București). Rezervă: Andrei Moroiță (Ploiești).

Camera VAR: George Găman (Craiova) și Ciprian Danșa (Satu Mare).

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

Delegat LPF: Ioan Mărginean (Alba Iulia).