UTA a risipit victoria cu Farul la ultima fază și continuă seria remizelor de acasă!

UTA a dat cu piciorul altor două puncte prețioase în SuperLiga, risipind o victorie cu Farul chiar la ultima fază din prelungiri! Totuși, s-a terminat cumva conform tradiției duelurilor dintre cele două echipe, specialiste în remize în partidele directe. În fața a aproximativ 9000 de spectatori prezenți luni seară pe Arena Francisc Neuman, arădenii au terminat la egalitate cu trupa lui Hagi, scor 1-1, reușite semnate de Van Durmen, în minutul 22, respectiv Dican, minutul 90+5! Tsouka, Paulolo și Hrezdac au fost surprizele din formula de start pregătită de Rednic, toți trei titulari în premieră. În schimb, Ezekiel rămâne singura opțiune viabilă în atac, asta pentru că Dumiter e în continuare accidentat, iar Kadiri, deși introdus în partea a doua, nu e încă pregătit fizic. Dincolo, Alibec a fost rezervă, dar avea să se dovedească providențial la faza golului, când a pasat decisiv pentru Dican. Prima ocazie a meciului a venit la poarta arădenilor, Popa respingând în corner la șutul lui Gabi Iancu. În minutul 20, Vînă a tras și el periculos de la peste 20 de metri, dar același Popa a salvat. Farul a continuat să fie aproape de gol, dar Grigoryan a ratat incredibil, iar pe contraatac s-a făcut 1-0 în minutul 22, atunci când belgianul Van Durmen, nemarcat în careu, a înscris cu un șut plasat la colțul lung, după o centrare perfectă a lui Tsouka. Omondi putea face 2-0 peste cinci minute, dar mingea șutată de acesta a fost respinsă de Popescu în bara transversală.

Van Durmen a dat iluzia succesului, dar UTA a fost naivă pe final

Dominată în primul sfert de oră, UTA a fost mai bună după minutul 20, iar Fabry a fost și el aproape să majoreze avansul, cu Buzbuchi la post cu patru minute înainte de pauză. Mitanul secund a început cu șutul în bară a lui Ganea, de la aproape 30 de metri, iar UTA scăpa de egalare. În minutul 57 s-a petrecut cea mai controversată fază a partidei, oaspeții solicitând penalty de două ori în aceeași fază, fără ca Bîrsan să acorde ceva. Cum nici cei din camera VAR nu l-au sesizat în special la intervenția lui Hrezdac asupra lui Bălașa, jocul a continuat spre disperarea lui Hagi, care a tunat la final! UTA s-a apărat bine și a contraatacat periculos, cu Ghezali scăpând pe contraatac și șutând la vinclu, în minutul 86. A intervenit Buzbuchi și se părea că meciul se îndreaptă spre un succes arădean la limită. În al doilea minut de prelungiri, Alibec a cadrat puțin pe lângă poartă, din lovitură liberă de la 18 metri, dar nu era finalul, căci în al 5-lea minut de prelungiri a venit egalarea: Alibec a insistat la un aut, l-a păcălit în careu pe naivul Cristi Mihai și a pasat decisiv pentru Dican, care nemarcat în careu, a înscris cu un șut plasat de la vreo 12 metri. UTA irosește neverosimil încă două puncte, după cadourile de la Botoșani și încă nu se poate bucura acasă, bifând al patrulea egal consecutiv! Totuși, nu trebuie uitat faptul că la partida de acasă cu Oțelul a fost fix invers, UTA egalând din penalty în minutul 97. Etapa viitoare urmează dificila deplasare de la FCSB, și ea în mare criză de rezultate, iar viitorul nu sună tocmai bine pentru formația lui Rednic. (foto: UTA Arad, Facebook)

UTA: R. Popa – Tsouka, Poulolo, Conte, Trif (Mabea) – Hrezdac (C. Mihai), Van Durmen – Costache (Ghezali), Fabry (Joao Pedro), Omondi – Ezekiel (Kadiri).

Farul: Buzbuchi – Popescu, Bălașa, Gustavo (Sîrbu), Ganea – Vînă (Doicaru), Nedelcu (Dican), Grameni – Iancu, Rivaldo (Alibec), Grigoryan (Stoian).

Au arbitrat: Marcel Bârsan – Vasile Marinescu și Mircea Orbuleț (toți din București).