UTA a pierdut și al doilea amical din Slovenia, 1-3 cu FK Sarajevo

UTA a pierdut astăzi amicalul cu FK Sarajevo, locul 4 în sezonul trecut din Bosnia. „Roș-albii” au condus cu 1-0 la pauză, după ce în minutul 34, Ibrahima Conte a marcat cu capul după un corner executat de Fabry. Schimbările produse în debutul părții secunde au adus un plus pentru bosniaci, care au înscris de trei ori și s-a terminat 3-1 pentru ei. Mai întâi, Čataković a egalat cu un șut pe centrul porții, la capătul unei faze de contraatac, apoi Beganović și-a adus echipa în avantaj cu un șut în cros, iar scorul final a fost stabilit de Anđušić, care a transformat un penalty acordat după un henț comis în careu de Rodrigues. Arădenii ar fi trebuit să-i întâlnească duminică pe sârbii de la Napredak Krusevac în ultimul amical din cantonament, dar acesta a fost anulat.

Arădenii încheie seria testelor cu o divizionară secundă austriacă

UTA va încheia perioada de pregătire cu un joc împotriva celor de la ASK Voitsberg (formație nou-promovată în Liga a II-a din Austria), care va avea loc mâine, de la ora 19:00 (ora României). Rednic a început testul de azi cu: Iliev (60 R. Popa) – Râpă (A. David 60), Conte, Benga, Anișorac (Trif 60) – C. Mihai (Ekmekci 73), Van Durmen (J. Pedro 55) – Samson (Calotă 30, Rodrigues 55), Fabry (Halaf 60), Omondi (Calotă 73) – Ezekiel (R. Cristea 60). Este al doilea eșec din tot atâtea amicale pentru UTA, după 1-2 cu campioana Bosniei, Borac Banja Luka. Echipa lui Rednic își încheie cantonamentul de la Rogla pe 1 iulie.