UTA a fost cuminte în fieful lui Dinamo și ”câinii roșii” prind miraculos barajul!

UTA a fost cuminte în această seară la Dinamo, în ultima etapă a play-out-ului SuperLigii. S-a terminat 2-0, scor stabilit încă din primele minute, iar la final Rednic a părăsit stadionul în aplauzele suporterilor dinamoviști! Pe o ploaie torențială, elevii lui Zeljko Kopic au început în forță meciul de pe ”Arcul de Triumf”. În minutul 7, Abdallah, excelent lansat de De Moura, a scăpat singur cu portarul advres, dar Kucher a ieșit și l-a blocat in extremis. În minutul 14 s-a produs și deschiderea scorului. Abdallah, din plonjon, a marcat cu capul după o centrare impecabilă a lui Amzăr și o ieșire greșită a lui Kucher. Patru minute mai târziu, Răzvan Patriche (38 de ani), ”veteranul” lui Dinamo, a marcat golul al doilea, cu o reluare din interiorul careului, după un corner executat de același Amzăr, fază la care apărarea arădeană a dormit, 2-0 la pauză. În repriza secundă nu s-a mai jucat mare lucru, principala preocupare a celor de la Dinamo fiind să țină de avantaj. De cealaltă parte, UTA a fost palidă și a măcinat în gol, scenariu poate de așteptat având în vedere că e greu să le impui jucătorilor ceva când obiectivul a fost atins, ba chiar depășit. Misiunea gazdelor s-a simplificat în minutul 62, când Ezekiel a fost eliminat pentru două galbene. UTA a scăpat și de un penalty, fault văzut de Kovacs și de..VAR în afara careului, iar cu două minute înaintea finalului, Patriche a fost și el eliminat pentru cumul de galbene.

Utiștii au părut deconectați și în vacanță pe ”Arc”, Rednic a fost aplaudat la final de dinamoviști!

Finalul a fost tensionat pentru croatul Kopic, căruia i s-a făcut rău și a avut nevoie de intervenția staff-ului medical pentru a-și reveni. Bucurie reținută după ultimul fluier, pentru că Dinamo mai are de disputat barajul tur-retur cu Csikszereda Miercurea Ciuc pentru a se menține în SuperLigă. Totuși, la ce situație era înaintea ultimei runde, putem spune că bucureștenii – care nu erau la mâna lor – au prins miraculos barajul, ajutați de alte rezultate! UTA câștigă play-out-ul, cu 37 de puncte și bifează cel mai bun sezon din ultima jumătate de secol, dar de mâine încep problemele pentru conducere, Rednic vrea salariu mai mare și obiectiv play-off-ul, să vedem ce spune conducerea. Revenind la ultima etapă, au retrogradat FC Voluntari, 0-1 cu Universitatea Cluj și FCU Craiova, 1-3 cu FC Hermannstadt, iar Dinamo și FC Botoșani, 0-2 la Galați, au prins barajele de menținere. Moldovenii vor juca tur-retur cu CS Mioveni. Poli Iași s-a salvat direct, după 2-0 cu Petrolul.

Dinamo: Golubovic – Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr (Bordușanu 72) – Gnahore – Bani (Costin 82), Milanov (Iglesias 82), Pavicic, Politic (R. Grigore 90+1) – Abdallah. Antrenor: Zeljko Kopic

UTA: Kucher – Căpușă, Stolnik (A. Lopez 75), Conte, Trif – Micovschi (J. Pedro 46), C. Mihai (Vîlcu 87), Vulturar (R. Pop 46), Omondi – Ezekiel, Luckassen (Tudorie 75). Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Vasile Marinescu (București), Ovidiu Artene (Vaslui), Rezervă: Iulian Călin (Ștefănești). Camera VAR: Rareș Vidican și Ciprian Danșa (ambii din Satu Mare),

Observator FRF: Corneliu Fecioru (București). Delegat LPF: Octavian Goga (Brașov).