UTA a câștigat la Pecica cu o formulă tânără și experimentală, în primul amical estival

În primul amical al acestei veri, UTA s-a impus astăzi cu 2-1 pe terenul divizionarei terțe Progresul Pecica. Mircea Rednic a dat credit total juniorilor şi fotbaliştilor aflaţi în probe, pentru a se edifica asupra tinerilor cu potențial. Dincolo, pecicanii au revenit practic din vacanță pentru acest amical de gală, însă chiar și așa s-a văzut în prima parte plusul de omogenitate și experiență. Trupa lui Dan Stupar și Bogdan Bozian a deschis scorul în minutul 13, prin Mirel Arsene, care a transformat o lovitură de la 11 metri. Diferența putea chiar să crească înainte de pauză, dar Blaga a avut câteva intervenții bune la ocaziile Progresului. În mitanul secund s-a jucat altceva, „roș-albii” ieșind mult mai montați de la vestiare.

Ekmekci și Nica au întors după pauză rezultatul

Egalarea a survenit în minutul 58, când Ahmet Ekmekci a marcat un gol superb din lovitură liberă de la 30 de metri. Scorul final a fost stabilit opt minute mai târziu, de Adelin Nica, cu un șut bun de la 20 de metri. UTA a controlat jocul pe final, când și pecicanii au făcut schimbări, dar tabela a rămas neschimbată. Așadar, un prim test util pentru Rednic, care probabil că și-a făcut o părere despre linia verde, după ce la începutul săptămânii a organizat și două trialuri. UTA se pregătește pe plan local până în 20 iunie, după care va urma un cantonament în Slovenia, la Rogla.

Pecica: Burtic – M. Salka, Wild, Nasiru, Franklin – Shiaondo, Iuga – Răchită, Arsene, Bozian – Borcea. Au mai jucat: Stanciu, Godwin, Matyus, Gomboș, Szep. Antrenori: Dan Stupar și Bogdan Bozian

UTA: Blaga (Cutean 70) – Băloi, Iurasciuc, Tătaru (Joldea 46), Anișorac – Ristin (Bărbat 46), Vîlcu (Cibi 46) – Samson (R. Popa 46), Innocenti (Ekmekci 46), Bădău (A. Nica 46) – R. Cristea (Kyrychenko 46). Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Dorinel Herțeg – Paul Iovescu, Adrian Bunaciu