Turcia se califică eroic și avem tabloul complet al sferturilor de finală de la EURO 2024

Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 2-1 (1-0), marţi seara, pe Leipzig Stadium.

Echipa antrenată de Vincenzo Montella s-a impus prin dubla fundaşului Merih Demiral (1, 59), golul Austriei fiind semnat de Michael Gregoritsch (66), toate după cornere.

Merih Demiral a marcar cel mai rapid gol din fazele eliminatorii în istoria EURO, după doar 57 de secunde!

Austria a ratat şansa unei reeditări a duelului său din grupă cu Olanda (3-2), astfel că Turcia va juca în sferturi contra echipei Olandei, care a învins România marţi la Munchen cu 3-0.

Sferturile încep vineri, cu finala din Top 8: Spania – Germania!

Sferturile de finală de la EURO 2024 vor începe vineri, pe 5 iulie, cu meciul dintre Spania și Germania, care se joacă la Stuttgart, de la ora 19:00.

În aceeași zi, dar de la ora 22:00 și la Hamburg, are loc un alt meci mare, cel dintre Portugalia și Franța.

Câștigătoarele celor două confruntări se vor întâlni în prima semifinală, programată pe 9 iulie, la Munchen.

Pe cealaltă jumătate de tablou, primul sfert de finală este Anglia – Elveția, programat sâmbătă, pe 6 iulie, de la ora 19:00, la Dusseldorf.

Trei ore mai târziu, începe la Berlin meciul dintre Olanda și Turcia, care se joacă la Berlin.

Câștigătoarele de pe această jumătate de tablou se înfruntă în semifinala de pe 10 iulie, de la Dortmund.

Marea finală a EURO 2024 se joacă pe 14 iulie, de la ora 22:00, la Berlin.