Titularizat în premieră, Rareș Pop a fost decisiv pentru Rapid! Șumudică aduce prima victorie

Instalat de doar câteva zile în Giulești, Marius Șumudică și-a pus repede amprenta pe jocul Rapidului, iar schimbările în formula de start au fost și ele de bun augur. La Iași, Pașcanu a deschis scorul, pentru ca în repriza a doua arădeanul Rareș Pop să marcheze la opt minute de la reluare.

Titular în premieră la Rapid, fotbalistul vândut de UTA pentru 700 de mii de euro a ieșit la rampă cu o acțiune în viteză purtată din dreapta și un șut excelent cu stângul la colțul lung, de la aproximativ 18 metri.

Teixeira a înscris și el pentru ieșeni cu o execuție spectaculoasă, dar Rapid s-a impus în final cu 2-1 și a obținut prima victorie stagională. Fostul golgheter al UTA-ei, Micovschi l-a schimbat la mijlocul părții secunde chiar pe Pop.