„Stranierii” UTA-ei au fost pe teren la naționalele lor, Popa și Mihai nu au jucat la România U21

Trei din internaționalii utiști antrenați de Mircea Rednic au intrat pe teren la sfârșit de săptămână, în meciuri oficiale. Portarul Robert Popa și mijlocașul Cristian Mihai, convocați la naționala de tineret de Daniel Pancu, nu au jucat în România – Muntenegru 1-0. Meciul de la Târgoviște, din cadrul preliminariilor pentru Euro 2025, a fost decis de golul lui Loius Munteanu din minutul 8. Arădeanul Rapidului, Rareș Pop, a intrat pe teren abia în cel de-al cincilea minut de prelungire.

Cătălin Vulturar a fost suspendat și a jucat pentru România U 20 joi seara, în eșecul, 2-3, cu Germania, de la Arad. Următorul meci al „tricolorilor mici” este programat marți, 10 septembrie, de la ora 18, în Finlanda. Albania a produs surpriza în meciul cu Elveția (scor 2-1), astfel că România U21 se află pe primul loc în Grupa E a preliminariilor pentru EURO U21 din 2025, cu 16 puncte după 7 meciuri.

În schimb, stranierii Bătrânei Doamne au bifat minute la naționalele lor. Singurul utist integralist a fost Florent Poulolo. Fundașul central al UTA-ei a jucat tot meciul pentru Martinica în înfrângerea, 1-3, din Guatemala. Meciul a contat pentru CONCACAF Nations League. Martinica va mai juca luni, de la ora 23, acasă, cu Guyana.

Johana Eric Omondi a jucat pentru Kenya, în remiza, scor 0-0, din preliminariile Cupei Africii cu Zimbabwe, în fața propriilor suporteri. Extrema UTA-ei a fost titular și a fost înlocuit după 68 de minute de joc. Pe 10 septembrie, de la ora 16, Kenya joacă cu Namibia.

În fine, Ibrahima Conte a îmbrăcat tricoul naționalei Guineei timp de o repriză, mai exact cea secundă, în disputa cu statul RD Congo, scor 1-0 pentru adversarii utistului. Pe 10 septembrie, de la ora 19, Guineea joacă cu Tanzania, tot în preliminariile Cupei Africii.