Spania și Franța au câștigat derby-urile din sferturi și vor juca pentru un loc în finala EURO 2024

Selecţionata Spaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal – EURO 2024, printr-o victorie în faţa Germaniei, echipa gazdă, cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, vineri seara, pe Stuttgart Arena. Dani Olmo (52) şi Mikel Merino (119) au înscris pentru iberici, în timp ce golul Germaniei a fost reuşit de Florian Wirtz (89).

Meciul a fost unul echilibrat, cele două echipe alternând perioadele bune de joc, în care diferenţa a fost făcută de sclipiri ale unor jucători. O fază controversată s-a consumat în min. 106, când Musiala a şutat la poartă, mingea a lovit mâna lui Cucurella, dar nu s-a acordat penalty.

Meciul a fost ultimul pentru Toni Kroos, legendarul mijlocaş german anunţându-şi în prealabil încheierea carierei după EURO. Spania, triplă campioană continentală, îşi menţine astfel ascendentul în faţa Germaniei, pe care a învins-o şi în finala EURO 2008.

Spania a plătit însă un preţ destul de scump pentru această calificare, deoarece Pedri s-a accidentat în primele minute ale meciului cu Germania, iar Dani Carvajal a fost eliminat în finalul jocului, Morata, Le Normand (suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene).

Selecţionata Franţei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Portugalia cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, vineri seara, pe Volksparkstadion din Hamburg, într-un meci în care scorul a fost alb, 0-0, atât la finalul celor 90 de minute, cât şi după prelungiri.

Portarul Diogo Costa nu a mai reuşit magia din optimi, când a apărat trei lovituri de departajare în faţa Sloveniei, norocul surâzând de data aceasta Franţei, care a transformat tot, prin Ousmane Dembele, Youssouf Fofana, Jules Kounde, Bradley Barcola şi Theo Hernandez.

De la lusitani a ratat Joao Felix, care a trimis în bară, iar Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva şi Nuno Mendes au marcat din punctul cu var. ”Les Bleus” şi-au luat astfel revanşa pentru finala pierdută la EURO 2016, pe teren propriu.

Deşi echipa antrenată de Roberto Martinez a mai avut mingea, Franţa şi-a creat câteva ocazii mari de gol până la finalul timpului regulamentar. Ruben Dias a blocat salvator şutul lui Kolo Muani (66), Camavinga (70) a tras din colţul careului mic, iar mingea a şters bara a doua, Dembele (74) a şutat cu efect din afara careului, balonul atingând vinclul.

În penultimul act, Franţa va înfrunta Spania, o echipă cu un joc spectaculos, dar decimată de absenţe (Pedri, Dani Carvajal, Morata, Le Normand). (agerpres, foto: UEFA EURO 2024, facebook)