Scandal monstru în turneul de fotbal de la Jocurile Olimpice! Ovidiu Hațegan a fost implicat

Selecţionata Argentinei a fost învinsă cu 2-1 de echipa Marocului, miercuri, la Saint-Etienne, în prima zi a turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice 2024, după patru ore şi o enormă confuzie, transmite AFP. Marocanii conduceau cu 2-1 în finalul jocului, după 15 minute adiţionale, când Cristian Medina a egalat (90+16), după două şuturi blocate şi două mingi trimise în bara transversală. Egalarea a provocat furia a circa 20 de suporteri marocani, care au pătruns pe terenul de joc, în timp ce din tribune erau aruncate sticle şi pahare. O petardă a explodat lângă banca de rezerve a Argentinei, potrivit imaginilor furnizate de Eurosport. Fără a avea timp să verifice imaginile video pentru o poziţie de ofsaid la golul argentinian, arbitrul meciului, suedezul Glenn Nyberg, a trimis jucătorii la vestiare.

Fără ca să fie fluierat sfârşitul meciului, publicul a început să părăsească stadionul înaintea difuzării unui mesaj care invita şi ultimii spectatori să părăsească arena, pentru ca jocul să se reia cu porţile închise. Site-ul oficial al Jocurilor Olimpice a indicat că meciul a fost doar ”întrerupt” şi nu încheiat. A fost nevoie de circa o oră şi 50 de minute ca organizatorii să decidă reluarea jocului, suspendat din motive de securitate, potrivit unui comunicat al FIFA, difuzat în timpul întreruperii meciului. La revenirea pe gazon, în faţa tribunelor goale, arbitrul, cu ajutorul reluărilor video, a anulat al doilea gol al Argentinei, iar jocul s-a reluat pentru scurt timp, încheindu-se cu victoria Marocului, cu 2-1.

A fost rândul jucătorilor argentinieni să fie furioşi la zona mixtă, după încheierea meciului. Soufiane Rahimi, din minutele 45+2 şi 51, ultimul din penalty, a marcat pentru africani, în timp ce golul Argentinei a fost înscris de Giuliano Simeone (68). La final, argentinienii au fost foarte furioși. Federația Argentiniană de Fotbal (AFA) a decis să depună o plângere către Comitetul Disciplinar al FIFA.

„AFA vă informează că în urma incidentelor de la meciul echipei noastre naționale cu Maroc, o plângere a fost depusă la Comisia de Disciplină a FIFA, în dorința de a se lua măsurile necesare după evenimente de o asemenea gravitate”, a anunțat Federația Argentiniană de Fotbal, pe rețeaua X.

La meciul de la Saint-Etienne, arădeanul Ovidiu Hațegan s-a aflat în camera VAR, unde a îndeplinit rolul de asistent al italianului Paolo Valeri. Pe teren, brigada a fost compusă din trei suedezi – centralul Glenn Nyberg și asistenții Mahbod Beigi și Andreas Soderkvist. Argentina și Maroc fac parte din grupa B de la JO 2024, alături de Irak și Ucraina. Se califică în sferturile de finală primele două clasate din fiecare grupă. (foto: sport.ro)