România se menține pe locul 12 în clasamentul pe medalii, duminică avem tricolore la atletism și yachting

China se menţine lider în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după întrecerile de sâmbătă, a opta zi oficială de competiţii, în timp ce România se menţine pe locul 12, după medalia de aur cucerită la opt plus unu feminin. China are 16 medalii de aur, 12 de argint şi 9 de bronz, fiind urmată de SUA (14-24-23) şi Franţa (12-14-15) etc.

România are şapte medalii, trei de aur, trei de argint şi una de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin – categorie uşoară, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.

Clasări bune în finale, la canotaj, tir cu arcul și triplusalt

Echipajul masculin de opt plus unu al României s-a clasat pe locul 5, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Paris.

În ultima finală a canotajului românesc la Vaires-sur-Marne, România (Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci şi Adrian Munteanu) a fost cronometrată cu timpul de 5 min 30 sec 15/100.

Sportiva română Mădălina Amăistroaie a fost învinsă de sud-coreeanca Suhyeon Nam cu scorul de 6-2, sâmbătă, în optimile de finală ale probei individuale feminin a concursului de tir cu arcul, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Suhyeon Nam a obţinut deja o medalie de aur la Paris, în proba feminină pe echipe.

În urma acestui rezultat, Mădălina Amăistroaie (21 ani) s-a clasat pe locul 9 la JO 2024, o performanţă mai bună decât la ediţia din 2021, de la Tokyo, unde s-a clasat pe 33.

Locul 9 este şi cel mai bun rezultat al României la acest sport la Jocurile Olimpice.

În primele două tururi eliminatorii, Amăistroaie le-a învins pe Mikaella Moshe (Israel), cu 7-1, şi pe Chiara Rebagliati (Italia), cu 7-3.

Atleta Thea LaFond, din Dominica, a cucerit medalia de aur la triplusalt, sâmbătă seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, în timp ce românca Andreea Elena Taloş s-a clasat pe locul 10 pe Stade de France.

LaFond a oferit insulei caraibiene prima medalie olimpică din istorie. LaFond (30 ani), campioană mondială de sală în martie, la Glasgow, s-a impus cu 15,02 m, în absenţa campioanei olimpice de la Tokyo, venezueleana Yulimar Rojas, cvadruplă campioană mondială, care a suferit o accidentare la tendonul lui Ahile.

Taloş a intrat în finală cu a noua performanţă (14,23 metri) şi s-a clasat pe locul 10, cu 14,03 metri.

Taloş (fostă Panţuroiu), care a fost a 11-a la Mondialele din 2019, a evoluat în premieră într-o finală olimpică, după ce în 2016, la Rio, nu a reuşit să treacă de calificări.