Rednic, după finalul cu scandal: ”Când s-a dat drumul la joc s-a terminat verificarea, cei de aici nu au udat terenul!”

La finalul meciului dintre UTA și Rapid, scor 1-1, Mircea Rednic a lăudat evoluția jucătorilor săi din partea a doua și s-a arătat dezamăgit din cauza golului anulat UTA-ei pe final de meci.

Mai ales că nu s-a respectat regulamentul, întrucât Sebastian Colțescu a reluat jocul, apoi l-a întrerupt iar pentru a verifica faza la VAR. De asemenea, Mircea Rednic a avut cuvinte de laudă pentru Rapid.

A început bine. Ținând cont că am făcut o repriză bună, a doua, am fost mult mai prezenți, parcă mult mai proaspeți. Îmi pare rău, am fost aproape de trei puncte, dar VAR-ul ăsta a intervenit după ce s-a dat drumul la joc. Când s-a dat drumul, s-a terminat verificarea.

Mai ținem și cu spectacolul, cu atacul, acum dacă l-a atins puțin… Păcat. La VAR era Dumitrache, a dat un penalty cu Sibiul, la care nu ne-am prins niciunul de ce a dat penalty.

Mă bucur că jucătorii au avut reacție în repriza a doua. E un punct cu o echipă care are buget, are antrenor de top, are jucători de top.

M-am certat și cu ăștia angajați aici, le-am spus să ude terenul, n-au udat terenul, parcă nu țin cu noi, a spus Mircea Rednic la flsah-interviu.

Neil Lennon (53 ani) a tras primele concluzii. Antrenorul a lăudat prestația giuleștenilor din prima repriză, însă este nemulțumit de felul în care jucătorii au ieșit de la cabine.

”Am avut nevoie de al doilea gol. Am fost inconstanți în repriza a doua, dar în prima am jucat excelent.

Sunt foarte încântat pentru un prim joc. Nu am pierdut, dar e un joc pe care trebuia să-l câștigăm. Am avut probleme în defensivă, dar lucrăm la asta.

În prima repriză am jucat bine. Uneori nu vrei să se termine prima repriză. Trebuie să fim mulțumiți. Avem mulți atacanți, patru. Ar fi fost păcat să nu jucăm cu doi. Vrem să implementăm și tinerii în echipă.

Da, am învățat câteva cuvinte în română: mulțumesc, bine. Toată lumea mă strigă ”Mister” , în loc de domnule antrenor, a declarat Neil Lennon, la flash-interviu.