Rednic admite jocul slab al echipei sale: ”Sunt mulțumit că am reușit să scoatem un punct”

by Dana B.

UTA a terminat la egalitate cu Hermannstadt, 1-1, luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 9-a a SuperLigii. La flash-interviu, Mircea Rednic s-a declarat mulțumit de rezultat, în condițiile în care a recunoscut superioritatea adversarului, mai ales în partea a doua.

La final, pot să spun că sunt mulțumit că am reușit să scoatem un punct. Am avut o primă repriză bună, am început cu o bară, am controlat jocul, ei au avut două situații pe contraatac. N-am avut ocaziile din celelalte meciuri. Adversarul ne-a blocat bine, am exagerat cu posesia lentă, previzibilă, cu pase înapoi. Repriza a doua am început prost, trebuie să recunosc. Foarte multe mingi pierdute, s-a văzut și oboseala la unii jucători.

Am pierdut mijlocul terenului, n-am reușit să-i blocăm. N-am contat în față, este compartimentul în care suferim. Atacanții nu au ținut de minge, cum a fost Chițu la ei. Știam că suferim, jucătorii au venit foarte târziu, n-au ritm. Bine că am egalat, că băieții au crezut. Am avut o situație în care puteam să marcăm golul 2, dar nu era corect. Se simte o presiune din partea suporterilor. Toți ne dorim mai mult, merită să facem mai mult, dar să nu uităm că aici, acasă, n-am pierdut cu echipe grele.

Au fost meciuri mult mai bune, astăzi Sibiul a fost mult mai bună decât noi, mai ales în repriza a doua. Ne-am propus să facem mai mult, dar pauza asta chiar nu ne-a ajutat, deși am lucrat bine. Am simțit-o, e normal să fii dezamăgit. Le-am spus în vestiar că trebuie să rămânem pozitivi, a transmis Rednic. (foto: Sport Pictures)