Păulișul a pierdut dramatic, la loteria penalty-urilor, finala regională din Cupa României

Minerul Lupeni și Păulișana Păuliș au prestat un fotbal frumos în finala regională (din Regiunea 4 Vest) a Cupei României la fotbal, disputată astăzi pe terenul din Valea Jiului în fața a peste 1000 de spectatori. Partida a avut nevoie de prelungiri și penalty-uri, după ce scorul celor 120 de minute a fost 2-2. La loteria loviturilor de la 11 metri s-au impus gazdele, scor final 9-8! Păulișul lui Ciba a condus de două ori la Lupeni, prin reușitele lui Brândușe, în minutul 39 și Țoca, minutul 55. Minerii au egalat însă de fiecare dată, prin Matei în minutul 39 și nou intratul Abraham, minutul 65. Finalul a aparținut celor din Lupeni, care au ratat câteva șanse mari, lovind de două ori și bara, dar tabela a rămas neschimbată la finalul celor 90 de minute, 2-2. În prelungiri nu s-a mai jucat mare lucru și meciul s-a dus la penalty-uri.

Trupa lui Ciba a condus de două ori, căpitanul Pleșca a ratat de la punctul cu var!

Pentru Păulișana au marcat de la punctul cu var: Brândușe, Lezeu, Varga, Gavrilaș, Țoca și Bogdan, iar „minerii” au răspuns la fel de bine prin: Matei, Abraham, Harangozo, Eshun, Mazilu și Ciucurescu. La 6-6, căpitanul trupei din Podgorie, Andrei Pleșca, a șutat pe lângă poartă, iar Creciunesc a trimis sub bară pentru victorie, trofeul regional și calificarea Lupeniului în primul tur al fazei naționale din Cupa României. Păulișul iese cu capul sus din competiție după un parcurs excelent și așteaptă acum să își afle viitorul, căci în comună există o nouă administrație locală.

Lupeni: Raț – Mazilu, Matei, Ciucurescu, Doboș – Prem (60 Abraham), Bănceanu (118 Harangozo), Creciunesc, Mândreci (99 Marinca) – Eshun, Baidoo. Antrenor: Dan Voicu

Păuliș: Toma – Nădăban, Pleșca, Țoca, C. Covaci (73 Mitu) – Gavrilaș, Schinteie, Lezeu, P. Varga – D. Ștefan (97 R. Bogdan), Brîndușe. Antrenor: Lucian Ciba

Arbitri: Horațiu Mailat (Cristești – Mureș) – Alexandru Cozma și Andrei Sîncrăian (ambii din Târgu Mureș)

Observator FRF: Raluca Șerban (București).

Sursa foto: sportarad