Păulișul a făcut un pas mare spre finala regională a Cupei, 2-0 cu Moșnița Nouă!

Păulișana Păuliș a făcut un pas mare spre finala regională a Cupei României la fotbal. În prima etapă din Grupa 1 – Regiunea 4 Vest, formația din Podgorie a trecut cu 2-0 de CS Gloria Moșnița Nouă, pe terenul „Otto Greffner” din Șiria. Regulamentul competiției prevede și executarea penalty-urilor în cazul în care cele trei echipe (din grupă mai face parte Magica Balta Caransebeș) vor fi la egalitate de puncte și golaveraj identic la final, iar timișenii au avut câștig de cauză cu 5-3. Revenind la cele 90 de minute, Flavius Brândușe a deschis scorul după o jumătate de oră, pentru ca Paul Varga să stabilească scorul final în minutul 82. În prelungiri, Morariu a irosit șansa unui scor de forfait, poate exagerat la ceea ce s-a jucat. Păulișul ia trei puncte mari în economia grupei și sâmbătă, de la ora 18, se deplasează la Caransebeș, pentru duelul cu Magica Balta, echipa cea mai slab cotată din grupă.

Brândușe și Paul Varga au semnat golurile victoriei, sâmbătă urmează meciul cu Magica

Așadar, Lucian Ciba își continuă parcursul excelent în Cupă pentru Păulișana și este aproape de a disputa finala zonală, cel mai probabil în fața celor de la Minerul Lupeni, care în primul meci al Grupei 2 – Regiunea 4 Vest a trecut cu 4-0 de Jiul Rovinari. Viitorul Severin este cealaltă formație din grupă. Toma – Morar, Becheș, Pleșca, P. Varga – Mitu (71 N. Marc), G. Pop, Schinteie, Gavrilaș – Brândușe, D. Ștefan (60 C. Morariu) a fost formula Păulișului, care așteaptă săptămâna viitoare, una decisivă pentru soarta clubului. După cum se știe, soarta Păulișanei este incertă, atâta timp cât comuna are o nouă administrație. (foto: Clubul Sportiv Păulișana Păuliș, Facebook)