Păulișana Păuliș a câștigat faza județeană a Cupei României la fotbal

Păulişana Păuliş a câștigat finala județeană a Cupei României la fotbal, 2-1 în fața Frontierei Curtici. Victoria formației din podgorie a fost decisă și de eliminarea curticeanului A.Pavel (min. 41), pentru cumul de cartonașe galbene. Superioritatea numerică s-a simțit după pauză, când Păulişana a deschis scorul în minutul 60, prin Morariu. Grănicerii nu au mai avut ce pierde și au ieșit la atac, astfel că pe final s-a jucat pe contre. Conturile au fost închise în minutul 89, când Gavrilaş a făcut 2-0, cu un şut din unghi.

Victorie cu 2-1 în fața Frontierei Curtici

Totuși, Frontiera a redus din diferenţă prin Huţanu, dar nu a mai avut timp să egaleze și s-a terminat 2-1. Astfel, formația pregătită de Lucian Ciba va participa în faza regională a următorului sezon al Cupei. A fost cumva și o mică revanșă a Păulișului, devansată în Liga a IV-a chiar de adversara din finală, cele două terminând pe 4, respectiv 3, sezonul recent încheiat.

Păuliș: Toma – Schinteie, Becheș, Pleșca, C. Morariu (87 Gîrna) – Gavrilaș, N. Marc (10 D. Crișan), G. Pop, P. Varga – Cr. Moldovan (21 D. Ștefan), Brândușe. Antrenor: Lucian Ciba

Curtici: Trifoi – Gurban, Bercu, N. Varga, Huțanu – Al. Pavel, Lazea – Dochița (46 Deta), Lolea (68 Zsogo), Bonchiș (81 Abrudan) – Sulea. Antrenor: Norbert Jozsa

Arbitri: Tudor Jurcă – Emil Arsa, Flavius Mocanu. Rezervă: Sorin Saladea

Observatori AJF: Marius Alexa și Ovidiu Coman