Nebunie la EURO 2024: după Serbia și Ungaria, Italia dă și ea gol la ultima fază și merge în optimi!

Selecţionata Italiei, deţinătoarea trofeului, s-a calificat in extremis în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a remizat dramatic cu Croaţiei, 1-1 (0-0), luni seara, pe Leipzig Stadium, în Grupa B.

Croaţii au deschis scorul prin veteranul Luka Modric (55), după ce tot el ratase un penalty un minut mai devreme, însă Squadra Azzurra a egalat la ultima fază, prin Mattia Zaccagni (90+8), rezultat la care croaţii, medaliaţi cu bronz la CM 2022, sunt practic eliminaţi.

Italia s-a clasat pe locul secund în grupă şi va juca în optimi contra Elveţiei, a doua clasată în Grupa A.

Croaţia termină pe locul al treilea, cu doar două puncte, astfel că are şanse foarte mici de a se număra printre cele mai bune patru echipe de pe această poziţie în cele şase grupe.

Astfel, după Germania, care a câștigat grupa A cu o reușită în prelungiri, Serbia și Ungaria, care au marcat la ultima fază și speră la optimi, iată că și Italia s-a salvat cu un gol marcat chiar înaintea ultimului fluier!

În celălalt meci din ultima etapă a grupei B, Spania s-a impus cu echipa Albaniei cu scorul de 1-0 (1-0) pe Dusseldorf Arena și ibericii au terminat primii, cu punctaj maxim, 9 puncte.

Ferran Torres (13) a marcat golul victoriei unei echipe care a avut zece jucători noi faţă de precedentul său meci.

Albania, pe care nici un egal nu ar fi ajutat-o prea mult, s-a clasat pe ultimul loc şi părăseşte competiţia.

Astăzi se joacă alte patru meciuri, în urma cărora se vor stabili clasamentele finale în grupele C și D.