Moartea fotbalului! UTA a remizat și cu Poli Iaşi

by Dana B.

UTA a bifat în această seară o nouă remiză pe teren propriu, a şasea consecutivă, 0-0 împotriva Politehnicii Iaşi! Arădenii au făcut un nou joc slab, fără determinare și idei în atac şi pierd alte două puncte importante. Practic, putem spune că fotbalul a murit la Arad, într-un meci cu adevărat de uitat.

“Roş-albii” au avut o primă ocazie în minutul 4, când Omondi a centrat pentru Ghezali, iar francezul a trimis din foarfecă în brațele portarului Fernandez. Utiştii au avut posesia în prima jumătate de oră, dar fără să pună în pericol poarta adversă. Prima repriză s-a încheiat cu o mare ocazie a ieşenilor, şutul puternic al lui Kamberi fiind respins de Popa.

Mitanul secund a fost la fel de anost, cu o primă ocazie mare în minutul 61, când Omondi a scăpat în partea stângă şi a centrat în careu pentru Fabry, aflat într-o poziție excelentă, dar şutul slovacului a mers peste poartă.

Utiştii au cerut penalty în minutul 84, după o intrare asupra lui Hrezdac, fără succes în camera VAR. Finalul a fost adormitor și tabela a rămas neschimbată până la ultimul fluier. UTA, care rămâne pe loc de baraj, a părăsit terenul în huiduielile suporterilor.

Pentru arădeni urmează un duel în deplasare pe terenul lui CFR Cluj, sâmbătă, de la ora 19:00.

Formații:

UTA: R. Popa – Râpă, Poulolo, Conte, Van Durmen – C. Mihai (Trif 77), J. Pedro (Hrezdac 60) – Ghezali (Costache 46), Fabry (Cîmpanu 77), Omondi – Dumiter (Kadiri 46). Rezerve neutilizate: Mitrovic – Borcea, Benga, R. Cristea, Mabea, Zsori. Antrenor: Mircea Rednic

Poli Iași: Fernandez – Atanaskoski, Guilherme, Samayoa, R. Ispas – Miskovic (Marchioni 82), Oum Gouet – Stefanovici (Gheorghiță 68), A. Roman, V. Gheorghe (Tailson 68) – Kamberi. Rezerve neutilizate: Ailenei, Niga – C. Silva, F. Ilie, M. Tănasă, Itu, G. Teixeira, Dav. Popa, Harrison. Antrenor: Emil Săndoi

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Mihai Marica (Bistrița), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Marius Omuț (Satu Mare)

Camera VAR: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș), Ferencz Tunyogi (Zalău)

Observator FRF: Teodora Albon (Cluj)

Delegat LPF: Claudiu Boaru (Mediaș).