Man a reușit o dublă în amicalul câștigat de Parma împotriva deținătoarei Europa League!

Serie A se reia peste două săptămâni, iar arădeanul Dennis Man este gata pentru marile dueluri cu granzii Italiei!

Până atunci, nou promovata Parma a învins-o clar pe Atalanta, deținătoarea Europa League, ce se pregătește de Supercupa cu Real Madrid. Duminică seara, Parma a câștigat cu 4-1, două dintre goluri purtând semnătura lui Man. Atacantul arădean a deschis scorul după numai șase minute, după o acțiune în viteză prin defensiva bergamască și un șut la colțul lung. Bonny a făcut 2-0, dar trupa lui Gasperini a redus din diferență până pauză, prin Lookman, omul finalei Europa League, cu Bayern Leverkusen.

Man a reușit un gol de excepție si în partea a doua. Lansat spre poartă, fostul utist l-a executat pe goal-keeperul advers cu o „scăriță”. Până la final a mai punctat și Patripilo, înlocuitorul lui Dennis Man, în minutul 61. Valentin Mihăilă a jucat și el în prima repriză, dar a fost schimbat la pauză cu Camara.

Dennis Man și-a prelungit contractul cu Parma până în anul 2027 și este cel mai bine plătit fotbalist din lotul „cruciaților”. Parma începe noul sezon din Serie A cu un meci pe teren propriu cu Fiorentina, programat pe 17 august, de la ora 19,30.