Jocurile Olimpice: Popovici înoată pentru medalie și în proba regină! La canotaj avem cinci finale, iar Szocs e în optimi la tenis de masă

Înotătorul român David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Jocurile Olimpice de la Paris, cu al cincilea timp din semifinalele desfăşurate marţi seara.

Popovici a fost doar al şaselea după prima lungime de bazin, dar a reuşit să recupereze şi să încheie pe locul secund a doua semifinală, în 47 sec 66/100, devansat de chinezul Zhanle Pan, 47 sec 21/100.

Timpi mai buni decât Popovici au obţinut şi trei înotători din prima semifinală, australianul Kyle Chalmers (47.58), maghiarul Nandor Nemeth (47.61) şi francezul Maxime Grousset (47.63).

În seriile desfăşurate în cursul zilei de marţi, David Popovici a fost înregistrat cu al treilea timp, 47 sec 92/100.

Popovici, care luni seara a cucerit aurul olimpic la 200 metri liber, a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46 sec 80/100), iar sâmbătă, la ştafetă, a stabilit şi un nou record olimpic (46 sec 92/100).

Finala este programată miercuri 31 iulie (23:39).

Canotajul confirmă așteptările și promite 3-4 medalii la Paris!

Canotajul confirmă până acum, cu cinci prezențe în finalele pentru medalii. În semifinala probei de dublu vâsle feminin (W2x), Simona Radiș și Ancuța Bodnar au obținut locul 1! Cu un finish spectaculos, cele două sportive s-au calificat în Finala A.

Locul 1 în cursa de calificare a Jocurilor Olimpice de la Paris pentru echipajul de 8+1 feminin (W8+), format din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Victoria Petreanu. Astfel, tricolorele s-au calificat direct în Finala A.

În cursa de recalificare a probei de patru rame masculin (M4-), Ștefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă și Ciprian Tudosă au încheiat pe locul 2, calificându-se în Finala A a Jocurilor Olimpice de la Paris.

Andrei Sebastian Cornea și Marian Florian Enache s-au calificat în Finala A a Jocurilor Olimpice de la Paris. În Semifinala probei de dublu vâsle masculin (M2x), cei doi sportivi au terminat cursa pe locul 3, cu un finish foarte bun.

Mihai Chiruță continuă să obțină rezultate foarte bune la Jocurile Olimpice de la Paris! În sferturile de finală ale probei de simplu vâsle masculin (M1x), o cursă cu un finish extraordinar, Mihai s-a clasat pe locul 3, ceea ce îi asigură calificarea în Semifinala A/B.

„Chinezoaica” României vrea să scrie istorie și să ia medalie la tenis de masă!

Jucătoarea română de tenis de masă Bernadette Szocs s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale probei de simplu feminin la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a întrecut-o cu 4-1 (12-14, 11-5, 12-10, 14-12, 11-4) pe ucraineanca Margarita Pesotska.

Szocs, a cincea favorită a probei, a avut nevoie de 45 de minute pentru a obţine victoria, trei dintre seturi având prelungiri.

Bernadette Szocs este singura reprezentantă a României la individual rămasă în cursă, iar în turul al treilea o va înfrunta pe austriaca Sofia Polcanova (cap de serie numărul 15), victorioasă cu 4-2 în faţa portughezei Jieni Shao.

Szocs (29 ani) are un loc 17 la JO 2020 la individual, dar şi două locuri 5 cu echipa şi la dublu mixt, tot la Tokyo.

Naționala de gimnastică a terminat pe 7 în finala pe echipe, speranțe la medalii în finalele pe aparate

Echipa feminină de gimnastică artistică a Statelor Unite a cucerit medaliile de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, marţi seara, în timp ce România s-a clasat pe locul 7.

România, care nu mai participase cu echipa feminină la JO din 2012, când obţinea bronzul, a reuşit să urce un loc faţă de calificări, pe care le-a terminat pe poziţia a opta.

Americancele, conduse de vedeta Simone Biles (27 ani), s-au impus detaşat, cu aproape şase puncte faţă de Italia, care a obţinut prima sa medalie olimpică la echipe din 1928.

Echipa SUA (Simone Biles, Jade Carey, Jordan Chiles, Sunisa Lee, Hezly Rivera) a totalizat 171,296 puncte, fiind urmată de Italia (Angela Andreoli, Alice D’amato, Manila Esposito, Elisa Iorio, Giorgia Villa), 165,494 puncte, podiumul fiind completat de Brazilia (Rebeca Andrade, Jade Barbosa, Lorrane Oliveira, Flavia Saraiva, Julia Soares), 164,497 puncte.

Sabrina Maneca Voinea, calificată în finalele de la bârnă şi sol, a avut o evoluţie foarte bună pentru România, cu 13,633 la sărituri, 13,800 la bârnă şi 13,900 la sol. Ana Bărbosu, calificată în finalele de la individual compus şi sol, a avut şi ea evoluţii apreciate la sărituri (13,933) şi sol (13,566), dar şi ratări, la paralele (12,433) şi bârnă (12,700).

A doua înfrângere la rând la polo, 8-14 cu americanii! Arădeanul Vancsik a intrat și el în bazin

La polo, singurul sport de echipă în care România este reprezentată, tricolorii au cedat cu 8-14 în fața SUA, după ce au pierdut și în primul meci în fața vicecampioanei olimpice și mondiale, Grecia, 7-14. Colodrovschi și Georgescu au marcat de câte trei ori, iar Neamțu și Luțescu și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor. În bazin a intrat și arădeanul de la CSM Oradea, Levente Vancsik.

Singura pugilistă tricoloră, eliminată în optimile categoriei 54 de kilograme

Pugilista română Lăcrămioara Perijoc a fost învinsă de mongola Enkhjargal Munguntsetseg, la puncte, decizie 4-1, marţi, în optimile de finală ale categoriei 54 kg, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Perijoc, vicecampioană mondială în 2022, a fost mai bună în prima repriză, dar arbitrii-judecători i-au acordat următoarele două reprize mongolei, în ciuda combativităţii arătate de româncă.

În sferturile de finală, Munguntsetseg o va înfrunta pe turcoaica Hatice Akbaş, care a trecut la puncte (5-0) de australianca Tiana Echegaray.

Lăcrămioara Perijoc este singura reprezentantă a boxului românesc la JO 2024.

România nu a mai obţinut o medalie olimpică la box din 2004, când Ionuţ Gheorghe câştigat bronzul la cat. 64 kg, la JO de la Atena. (sursă: agerpres, foto: Federația Română de Canotaj, Facebook)