Italienii sunt la picioarele lui Dennis Man! Arădeanul a deschis scorul în victoria Parmei cu Milan (VIDEO)

Italienii sunt la picioarele lui Dennis Man, după evoluția entuziasmantă a fotbalistului arădean în victoria Parmei cu Milan, 2-1! Fostul utist a deschis scorul în minutul 2 cu o reluare sub bară din opt metri, după o centrare perfectă de pe stânga a lui Valeri, fază la care a contribuit și Mihăilă. Emilienii s-au jucat apoi cu ocaziile, iar Man, în două rânduri, Mihăilă, care a nimerit bara cu poarta goală și Sohm au ratat câteva șanse mari de a desprinde Parma. Iar în loc de 2 sau 3-0 s-a făcut 1-1 în repriza a doua, când Pulisic a marcat în minutul 66 din apropiere, după o așezare a lui Leao. Man a fost înlocuit în minutul 75 de Almqvist. La două minute distanță, Cancellieri a marcat golul victoriei și Parma are patru puncte după două etape în noul sezon din Serie A!

Jurnaliștii de la Tuttomercatoweb au reacționat imediat în termeni laudativi după reușita lui Man: „Capodoperă a Parmei care a ajuns în careul lui Milan cu doar câteva pase: o pasă la Valeri în partea stângă care a alergat în flanc. A ajuns la linia careului și l-a găsit pe Mihăilă la a doua bară. Playmaker-ul român era la câțiva pași în spate, dar nu greșește și îl bate pe Maignan”, au notat jurnaliștii de la TuttoMercatoWeb. Jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport au notat și ei golul lui Dennis Man. Italienii au dat vina pe marcajul lui Theo Hernandez: „Românul îl bate pe Maignan din doi metri, singur, cu un marcaj slab a lui Hernandez”.

Pentru prestația sa, Dennis Man a fost notat cu 7,5 de către cei de la Sofascore, cel mai mare calificativ de la Parma, la egalitate cu Almqvist, chiar cel care i-a luat locul pe teren. Românul a atins balonul de 43 de ori, a reușit 26 dintre cele 30 de pase încercate și, pe lângă gol, a mai avut două șuturi, unul pe lângă poartă și unul blocat. A fost faultat în două rânduri și a câștigat două dintre cele 7 dueluri la sol cu fundașii adverși.

Dennis Man face senzație în Italia și este la al doilea gol în două meciuri pentru Parma în Serie A. Atacantul român a înscris în prima etapă, contra Florentinei, scor 1-1. Și atunci a reușit să deschidă scorul cu o execuție de la distanță în minutul 22. Atunci, Man a tras cu stângul din exteriorul careului.

VIDEO rezumatul meciului dintre Parma și Milan 2-1 și golul lui Dennis Man