Hagi a făcut scandal după UTA – Farul: ”Am avut penalty, s-a văzut din tribună, de oriunde!”

UTA și Farul Constanța au remizat la Arad, scor 1-1, în ultimul meci al etapei a șaptea din SuperLiga și ambele echipe se mențin în afara zonei de play-off. Managerul Farului, Gică Hagi, consideră că echipa sa a fost nedreptățită pentru că nu a primit un penalty în minutul 58, la 1-0 pentru UTA, când Mihai Bălașa a fost doborât în careul advers. În schimb, Hagi a lăudat UTA și fantasticul public arădean.

”Este meci în deplasare, suntem Farul, UTA a făcut o echipă foarte bună. Am condus jocul, am avut ocazii. Ce să facem? Am încercat să ajungem în careu, am băgat ce am putut să bag, dar să nu dai penalty la Bălașa e ca și… Să nu te duci la VAR, chiar ne ia de… E prea mult, eu așa cred.

Ce să analizeze? E penalty! S-a văzut din tribună, de oriunde. L-a ținut, a dat cu capul cât a putut și tot n-a dat nimic. Ce să cer explicații? Cine sunt eu? Sunt un antrenor și atât, n-avem ce face.

Când vezi că e clar, scuzați! Cu FCSB am primit penalty în ultimul minut. Toată conducerea noastră a primit mesaje de la altă conducere, aia mare, că n-a fost penalty. Au stat pe jos mereu câte două minute. Arbitrul făcea semn că de ce a iuțit adversarul jocul. Asta e, mergem înainte.

Trebuia să facem mai mult, probabil. Știam că întâlnim o echipă foarte puternică acasă, cu un public fantastic. Eu cred că am făcut față și am făcut bine. Păcat”, a declarat Gică Hagi. (foto: Sport Pictures)