FCSB a fost eliminată din preliminariile Ligii Campionilor și va continua în play-off-ul Europa League

FCSB a fost eliminată din Liga Campionilor la fotbal de echipa cehă Sparta Praga, care s-a impus cu scorul de 3-2 (3-0), marţi seara, pe Stadionul Steaua din Bucureşti, în manşa secundă din turul al treilea preliminar.

După 1-1 în deplasare, campioana României a plătit preţul pentru o primă repriză catastrofală, în care a primit trei goluri, marcate de Veljko Birmancevic (13, 28 – penalty) şi Lukas Haraslin (37). FCSB a jucat mai bine în partea secundă, a marcat de două ori, prin Darius Olaru (60) şi Malcom Edjouma (85), dar nu a reuşit mai mult.

Campioana României va continua în play-off-ul Europa League, în care va înfrunta formaţia austriacă LASK Linz. FCSB va juca primul meci în deplasare, pe 22 august, iar manşa secundă la Bucureşti, pe 29 august.

FCSB are prezenţa asigurată în grupele Conference League dacă va fi eliminată de LASK.

PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, a fost eliminată din Liga Campionilor de Malmo FF, care s-a impus cu scorul de 4-3, după prelungiri, marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a turului al treilea preliminar.

Sparta Praga s-a dovedit mai bună, PAOK-ul lui Răzvan Lucescu – eliminare dramatică!

După 2-2 în Suedia, Malmo FF a deschis scorul la Salonic prin Sebastian Nanasi (10), apoi PAOK a punctat de două ori, prin Taison (21) şi Konstantinos Koulierakis (43). Scandinavii au egalat prin acelaşi Nanasi (45), dar campioana Greciei a intrat la pauză în avantaj, graţie reuşitei lui Andrija Zivkovic (45+4).

Malmo FF a egalat in extremis, prin Nils Zetterstrom (90+7), trimiţând jocul în prelungiri, unde a mia punctat o dată, prin Anders Christiansen (99).

PAOK va juca în play-off-ul Europa League cu NK Celje (Slovenia) sau Shamrock Rovers FC (Irlanda), scorul din prima manşă fiind 1-0.

În play-off s-au mai calificat Qarabag FK, Dinamo Kiev, Lille şi Slavia Praga, printre altele.

Rezultatele de marţi:
PFC Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – (+) Qarabag FK (Azerbaidjan) (în tur 2-1) 2-7, după prelungiri
FCSB (România) – (+) AC Sparta Praga (Cehia) (în tur 1-1) 2-3
PAOK Salonic (Grecia) – (+) Malmo FF (Suedia) (în tur 2-2) 3-4, după prelungiri
Ferencvarosi TC (Ungaria) – (+) FC Midtjylland (Danemarca) (în tur 0-2) 1-1
Glasgow Rangers FC (Scoţia) – (+) FC Dinamo Kiev (Ucraina) (în tur 1-1) 0-2
(+) Fenerbahce SK (Turcia) – LOSC Lille (Franţa) (în tur 1-2) 1-1, după prelungiri
FC Twente Enschede (Olanda) – (+) FC RB Salzburg (Austria) (în tur 1-2) 3-3
APOEL Nicosia (Cipru) – (+) Slovan Bratislava (Slovacia) (în tur 0-2) 0-0
(+) FK Bodo/Glimt (Norvegia) – Jagiellonia Bialystok (Polonia) (1-0 în tur) 4-1
Royale Union Saint-Gilloise (Belgia) – (+) SK Slavia Praga (Cehia) (în tur 1-3) 0-1.

Programul meciurilor din play-off-ul Champions League:
BSC Young Boys Berna (Elveţia) – Galatasaray Istanbul (Turcia)
GNK Dinamo Zagreb (CRO) – Qarabag FK (Azerbaidjan)
FC Midtjylland (Danemarca) – Slovan Bratislava (Slovacia)
FK Bodo/Glimt (Norvegia) – FK Steaua Roşie Belgrad (Serbia)
Malmo FF (Suedia) – AC Sparta Praga (Cehia)
LOSC Lille (Franţa) – SK Slavia Praga (Cehia)
FC Dinamo Kiev (Ucraina) – RB Salzburg (Austria).

Meciurile din prima manşă vor avea loc pe 20/21 august, iar cele din manşa secundă pe 27/28 august.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în play-off-ul competiţiei. Echipele învinse vor continua în play-off-ul Europa League. (sursă: agerpres, foto: FCSB – Facebook)