FCC UAV nu a contat în derby-ul cu Sepsi, covăsnencele au defilat la Arad

FCC UAV Arad a pierdut clar, scor 50-68 (pe sferturi 14-19, 13-25, 10-11, 13-13), cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, în etapa a 3-a din Liga Națională de baschet feminin. Arădencele au avut o seară slabă în atac, ratând exasperant, mai ales de la linia aruncărilor libere, iar în apărare n-au găsit antidot la pivoții oaspetelor. Miroslav Popov a început derby-ul din Polivalenta arădeană în formula clasică din acest sezon, cu Podar, Panait, Mititelu, Jovancevic și Animam. Diferența în favoarea lui Sepsi s-a făcut în special în sfertul doi, ajudecat clar de covăsnence, cu o Johnson imperială sub panouri, 27-44 la pauza mare. Galben-albastrele s-au descurcat puțin mai bine în apărare în repriza secundă, dar în atac nu a mers aproape nimic și după trei sferturi meciul era deja jucat, 37-55. Avans constant ce s-a păstrat până la final, mezina Valea reușind și ea un coș în ultimele secvențe ale meciului urmărit din tribune de doar câteva sute de spectatori. S-a terminat 50-68 și Aradul suferă prima înfrângere din acest sezon, în timp ce Sepsi obține a treia victorie în campionat. Ciera Johnson a fost MVP la Arad. Pivotul lui Sepsi a câștigat clar duelul celor mai bune recuperatoare din campionat, cu filipineza Animam, terminând partida în double-double, cu 20 de puncte și 17 recuperări.

Victorie fără emoții pentru oaspete, cu o americancă Johnson decisivă sub panouri

Pentru Sepsi au mai înscris: Meresz 12 puncte, Armanu 9, Robinson 7, Popescu 7, Gereben 5, Cătinean 4 și Ghiță 4 puncte. Jack Animam a fost coșghetera FCC UAV, cu 16 puncte, dar doar 2 recuperări, Pentru FCC UAV au mai înscris: Podar 10 puncte, Panait 9 puncte, Mititelu 7, Jovancevic 6 și Valea 2 puncte. În celelalte două meciuri ale etapei a treia din LNBF, CSM CSU Constanța s-a impus cu 85-65 la Rapid București, iar CSM Târgoviște a câștigat acasă cu 99-37 cu CSU Brașov. Meciul Agronomia București – Universitatea Cluj se va disputa peste două săptămâni. În clasament, CSM CSU Constanța și ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe au maximum de puncte, 6, fiind urmate de FCC Baschet UAV Arad, cu 5 puncte. Liga Națională se întrerupe pentru fereastra echipelor naționale și se va relua la mijlocul lunii noiembrie.