Excursioniști în Bănie! UTA pierde clar cu Universitatea, după un meci de uitat

UTA nu a contat în această seară la Craiova, unde a pierdut fără drept de apel, după o prestație modestă. Și asta în fața unei Universități ce nu a excelat, ci doar a profitat de jocul palid și fricos al adversarei, cu greșeli mari de tot la construcție, dar și în defensivă. Lovitura de începere a meciului din Bănie a fost dată de arădeanul Adrian Ungur, fost fotbalist la ambele echipe, vicecampion cu „Știința” în 1995. La meciul de astăzi, de pe stadionul Ion Oblemenco, au asistat aproape 8.000 de spectatori, foarte puțin pentru pretențiile unei echipe ce visează și în acest sezon la titlu. Încurajați de o galerie activă, arădenii au fost discreți în prima parte, punând în practic o tactică defensivă, la așteptare. Fără să pună presiune pe posesia gazdelor, utiștii s-au lăsați dominați copios pe alocuri, cu o linie de mijloc modestă. Chiar și așa, Craiova a măcinat în gol, cu un Mitriță lipsit de inspirație. Totuși, au fost câteva ocazii la poarta lui Popa, dar Paradela, Crețu și Mitriță au fost impreciși. Până la urmă, scorul a fost deschis în minutul 35, atunci când Mitriță a centrat din corner, de pe dreapta și Zajkov, nemarcat, a trimis cu capul din 7 metri în dreapta lui Popa, lângă bară. Contrar cursului jocului și practic la singura apariție periculoasă în fața porții, trupa lui Rednic a egalat cumva nesperat, dar după o fază frumoasă: Van Durmen i-a furat mingea lui Căpățână undeva la 30 de metri și după o pătrundere frumoasă în careu i-a centrat ideal nigerianului Ezekiel, care a trimis cu latul în plasă, din doar șapte metri, 1-1 la pauză!

Arădenii nu au fost nici un moment în joc, iar lui Rednic nu i-a ieșit tactica

Pedro a avut prima șansă a mitanului secund, cu un șut cu pământul de la 25 de metri ce l-a pus la încercare pe Popescu. Mitriță a prins o zi slabă și a ratat o pasă simplă, pentru ca Houri să fie blocat in extremis de Râpă, la marginea careului. Apărarea arădeană a fost total depășită la reușita cubanezului Paradela, după o gafă a lui Conte, presat bine de Bană și Craiova trecea din nou în avantaj în minutul 58, 2-1. Rednic a făcut o triplă schimbare și a încercat să dinamizeze jocul ofensiv, dar urma un scenariu preferat de Universitatea, jocul pe contre. Modestul Chivulete i-a refuzat apoi UTA-ei o lovitură liberă de la vreo 20 de metri, când a închis ochii la un fault clar asupra nou intratului Halaf. În minutul 66, Popa a avut un reflex salvator la reluarea cu capul din opt metri al lui Kolijc, pe care scria 3-1. UTA nu a mai jucat nimic și conturile au fost încheiate până la urmă în minutul 73, când s-a greșit la construcție, iar Baiaram a marcat cu un șut cu latul de la 18 metri, bară-gol, la care Popa putea face mai mult.

Probleme peste tot pentru UTA, cu asemenea prestații e greu să visezi la play-off

Arădenii s-au prăbușit și fizic și au capitulat practic în ultimul sfert de oră, când Craiova a dominat clar. La o tresărire de orgoliu, UTA a marcat, totuși în prelungiri pentru 3-2. După o dublă ocazie a lui Trif și Fabry, Benga a înscris cu capul de la colțul lung, în cros, la un corner executat de Fabry. La faza imediat următoare, Mitriță a marcat pe contraatac, după ce l-a fentat ușor pe Conte și l-a executat sec pe nefericitul Popa cu un șut din careu, scor final 4-2! UTA trebuie să uite repede eșecul de la Craiova, nu de alta, dar cu astfel de prestații nici măcar n-ai curajul să te gândești la play-off, ci mai degrabă la lupta pentru evitarea retrogradării. Roș-albii rămân cu un punct în SuperLigă, după două etape și runda viitoare au meci acasă cu cealaltă Universitate, din Cluj-Napoca.

Univ. Craiova: L. Popescu – Căpățînă (Vlădoiu 67), Maldonado, Zajkov, Badelj (Bancu 55) – Crețu (Mekvabishvili 67), Houri – Paradela, Mitriță, Bană (Baiaram 72)– Koljic (Mora 72). Antrenor: Constantin Gâlcă

UTA: R. Popa – Râpă (Trif 80), Conte, Benga, Rodrigues – Cr. Mihai (Halaf 58), Van Durmen – Costache (R. Cristea 58), J. Pedro (Fabry 80), Omondi – Ezekiel (Dumiter 70). Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Andrei Chivulete (București) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (București). Rezervă: Iulian Dima (Bucureşti). Camera VAR: Rareș Vidican (Satu Mare) și Andrei Antonie (Bucureşti).

Observator FRF: Teodora Albon (Cluj-Napoca)

(foto: UTA Arad, Facebook)