EURO 2024: Spania a defilat în fața gruzinilor, iar Albionul a evitat în ultimul moment eliminarea!

Selecţionata Spaniei s-a calificat meritat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins formaţia Georgiei cu scorul de 4-1 (1-1), pe Cologne Stadium din Koln.

Doar o repriză a rezistat curajoasa echipă a Georgiei în faţa principalei favorite la titlu, Spania desprinzându-se după pauză şi câştigând clar prin golurile marcate de Rodri (39), Fabian Ruiz (51), Nico Williams (75), Dani Olmo (83). Georgia rămâne cu consolarea că a deschis scorul prin autogolul lui Robin Le Normand (18).

Spania va juca în sferturile de finală contra echipei gazdă, Germania, o veritabilă finală a competiţiei.

Selecţionata Angliei s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, printr-o victorie cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, cu Slovacia, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen.

Vicecampioana europeană a evitat în ultimul moment eliminarea, după două sclipiri într-un meci modest. Ivan Schranz (25) a deschis scorul pentru slovaci, dar Jude Bellingham a egalat in extremis (90+5) şi a trimis meciul în prelungiri, unde Harry Kane (91) a semnat golul victoriei.

Anglia va juca în sferturi contra Elveţiei. De remarcat că şapte din ultimele zece meciuri ale Angliei în fazele eliminatorii ale EURO au avut nevoie de prelungiri, iar cinci de lovituri de departajare. (sursa: agerpres, foto: UEFA EURO 2024, facebook)