Echipa de old boys a Bihorului a câștigat turneul internațional organizat de UTA (FOTO)

FC Bihor este câștigătoarea primei ediții a Turneului Internațional Old Boys de la Arad, organizat vineri și sâmbătă pe arena „Banatul” din Sânnicolau de veteranii „Bătrânei Doamne”. Formația din Oradea s-a impus cu 1-0, prin reușita lui Cristi Țârlea și a jucat pentru trofeu cu maghiarii de la Oroshaza. Portarul Vasile Sin a fost omul finalei. A avut intervenții remarcabile pe parcursul celor 60 de minute, încheiate nedecis, 0-0, iar la penalty-uri a salvat o dată, iar o minge s-a dus peste poartă, în vreme ce colegii săi, Marius Popa, Cristian Luca, Mădălin Popa și Nicu Gîdea, au marcat pe linie și Bihorul s-a impus cu 4-2. Adrian Moisă, președintele Old Boys FC Bihor, i-a avut alături pe gazon la turneul de la Arad, pe: Vasile Sin – Sebastian Platon, Lucian Gabor, Mădălin Popa, Cristian Luca, Victor Ienciu, Attila Fazekas, Sandu Balaj, Marius Popa, Ovidiu Morna, Valentin Velcea, Adrian Bogdan, Dan Chiș, Daniel Doble, Nicu Gîdea, Walter Schogger, Alin Lascu, Cristian Țârlea, Levi Dobondi, Mitică Mang și Gelu Șiman.

Oroshaza și UTA, pe podium! Dorel Toderaș: „Mulțumesc celor care ne-au susținut”

Podiumul a fost completat de gazdele de la UTA, care în finala mică au trecut cu 3-2 de Srbianca, după reușitele semnate de Mutică, Al. Pavel și Ștefeligă. „Sunt foarte bucuros că am reușit să organizez acest turneu la Arsad, mulțumesc din suflet tuturor echipelor care au acceptat sa ne onoreze cu prezența, îi felicit pentru prestații și pentru fair play-ul de care au dat dovadă. A câștigat echipa cea mai buna, îi felicit pe campionii din Oradea. Mulțumesc din suflet tuturor celor care au fost alături de mine, au crezut în visul meu, m-au susținut, m-au sprijinit și ne-au făcut să ne simțim extraordinar, ca organizatori ai acestui turneu internațional de Old Boys. Mulțumesc celor care au venit la stadion, ne-au sustinut și încurajat. Povestea merge mai departe”, a punctat  Dorel Toderaș, președintele Old Boys UTA, care a contat pe: Ovidiu Pașcalău, Augustin Lingurar – Iulius Arman, Alin Zaha, Cristian Lăzău, Emil Șerban, Norbert Varga, Sergiu Bîlcea, Daniel Ștefeligă, Marius Grad, Dorel Mutică, Marian Bozgan, Marius Ciubăncan, Paul Barta, Bogdan Oprean, Raoul Burtea, Daniel Husa, Alin Gligor, Alin Pavel, Adrian Negrău și Octavian Nadiu.

Dorel Mutică, Roland Lovei și Vasile Sin au luat premiile speciale

Celelalte jocuri de clasament au avut următorul deznodământ: Lugoj – Jibou 0-3 (locurile 5-6), Banatul CFR – Sport Team 4-5 (locurile 7-8), Curtici – Atletic Mocira 0-4 (locurile 9-10), Bor Serbia – Ursus 0-3 (locurile 11-12), în timp ce Făgetul a avut asigurat locul 13, fiindcă echipa din Caransebeș nu a mai ajuns la Arad. Old Boys UTA au avut și oaspeți din Germania, pe SG Sontra care au jucat doar în meciul inaugural cu Selecționata Desavoia Arad. S-au dat și premii speciale: Dorel Mutică (UTA, jucătorul turneului), Roland Lovei (Oroshaza, golgheterul turneului) și Vasile Sin (FC Bihor, portarul turneului).