Dramatism la EURO 2024: nemții au câștigat în prelungiri grupa A, ungurii pot merge în optimi cu gol marcat în minutul 100!

Naţionala Germaniei a câştigat Grupa A a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, pe care îl găzduieşte, după ce a remizat in extremis cu Elveţia, 1-1 (0-1), duminică seara, pe Frankfurt Arena. Elveţia a deschis socrul prin Dan Ndoye (28), dar gazdele au egalat prin salvatorul Niclas Fullkrug (90+2). Germania merge de pe primul loc în optimile de finală, urmând să joace cu a doua clasată în Grupa C (Anglia, Danemarca, Serbia, Slovenia), iar Elveţia s-a clasat pe locul secund şi va juca în optimi contra echipei de pe locul secund din Grupa B (Spania, Italia, Croaţia, Albania).

Selecţionata Ungariei a intrat serios în lupta pentru calificarea în optimile de finală, după ce a învins dramatic Scoţia cu 1-0 (0-0), duminică seara, pe Stuttgart Arena, în ultimul său meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania. Unicul gol a fost marcat de Kevin Csoboth (90+10), pe contraatac.

Scoţia părăseşte turneul, ocupând ultimul loc în grupă, în timp ce Ungaria, care are trei puncte şi golaveraj negativ (2-5) va trebui să aştepte celelalte rezultate pentru a afla dacă se află printre cele patru formaţii norocoase de pe locul al treilea. Sunt șanse destul de bune, având în vedere că grupele B și F ar putea avea locuri 3 cu mai puțin de trei puncte în clasament. Astăzi aflăm configurația finală și în grupa B, unde de la ora 22 (direct PRO TV și PRO Arena), se dispută meciurile din ultima etapă, după următorul program