Dennis Man a ratat un penalty și Parma este eliminată din Cupa Italiei

În perioada de pregătire de vară, Dennis Man a înscris trei goluri pentru Parma, unul cu Galatasaray și Atalanta, dar a început slab noul sezon. Într-un meci contând pentru 32-mile din Cupa Italiei, arădeanul a ratat un penalty pentru Parma și echipa sa a pierdut pe teren propriu în fața divizionarei secunde din Palermo, 0-1, gol R.Insigne (min.45+2). Dennis Man a început ca titular la Parma, iar din primul 11 nu a lipsit nici Valentin Mihăilă.

Cel din urmă a fost faultat în careu de Dimitrios Nikolaou, în minutul 19, iar arbitrul a acordat lovitură de la 11, cu ajutorul VAR. Man a executat prost lovitura de la 11 metri, în minutul 20 și portarul celor de la Palermo l-a ghicit. La meciul dintre Parma și Palermo a fost prezent și Mircea Lucescu (79 de ani), noul selecționer al României.

Recent, Man a semnat prelungirea contractului cu Parma până în vara anului 2027. El va încasa un salariu anual în valoare de două milioane de euro, potrivit noii înțelegeri semnate. Parma debutează în noul sezon de Serie A sâmbătă, 17 august, ora 19:30, acasă cu Fiorentina. (foto: Parma Calcio 1913, Facebook)