Dennis Man a marcat în victoria clară din Cipru și tricolorii defilează în Liga Națiunilor!

by Florian Popa

România s-a impus cu 3-0 la Larnaca, in deplasarea din Cipru, meci contând pentru etapa a treia din Liga Națiunilor la fotbal și conduce Grupa C2 cu maximum de puncte! Cu 4000 de suporteri în spate, ”tricolorii” au avut o primă repriză perfectă și au deschis scorul în minutul 16, prin aradeanul de la Parma, Dennis Man. Răzvan Marin a dublat avantajul României în minutul 25, din penalty, iar Radu Drăgușin, cu primul său gol la națională, a dus rezultatul la 3-1 din centrarea perfectă a lui Man.

Recital Man, în prima repriză: gol și pasă decisivă!

Cu această victorie, elevii lui Mircea Lucescu au făcut 9 puncte din tot atâtea posibile și se află în fruntea Grupei C. Kosovo ocupă poziția a doua, cu 6 puncte, în timp ce Cipru e pe 3 (3 puncte), iar Lituania ultima (niciun punct). Parcursul României este unul excelent. Este singura echipă din Liga C cu 9 puncte acumulate după 3 runde, iar cu golaverajul de 9-1 le depășește într-un clasament general ipotetic pe Grecia (9 puncte – Liga B – 7-1) și pe Portugalia (9 puncte – Liga A – 7-3).

România: 1. Florin Niţă – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin (5. Virgil Ghiţă, 82), 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu (8. Alexandru Chipciu, 63) – 18. Răzvan Marin (21. Darius Olaru, 63), 6. Marius Marin, 10. Nicolae Stanciu (căpitan) – 20. Dennis Man (14. Ianis Hagi, 72), 19. Denis Drăguş (9. George Puşcaş, 72), 13. Valentin Mihăilă.