Delegare scandaloasă la Craiova – UTA! Chivulete tocmai a comis-o din camera VAR, în Gruia

Comisia Centrală a Arbitrilor se umple de ridicol și l-a delegat la meciul dintre CS Universitatea Craiova și UTA, de sâmbătă, 20 iulie, ora 19, pe unul din arbitrii care trebuia să fie suspendat cel puțin două etape după gafa monumentală de la CFR Cluj – Dinamo. Se întâmpla duminică, când bucureșteanul nu a reușit să vadă nici măcar din camera VAR un penalty clar ca lumina zilei, ce s-a văzut din înaltul tribunei, în favoarea lui Dinamo, la faultul comis în careu asupra lui Abdallah. Era minutul 3 și culmea că meciul a fost oprit pentru ca acest penibil Chivulete să își ia ochelarii pentru a vedea mai bine faza. Nu a văzut-o sau s-a făcut că nu vede infracțiunea, căci i-a transmis centralului Vidican să dea drumul la joc! Așadar, în loc să fie oprit de la delegări, Chivulete fluieră bine mersi în Bănie. Și asta după ce UTA a fost bătaia de joc a lui Colțescu, în etapa inaugurală, când în premieră mondială, UTA-ei i s-a anulat golul decisiv, de 2-1, după ce meciul fusese reluat de la centru! Comisia Centrală a Arbitrilor s-a umplut din nou de penibil și într-un comunicat de doi lei s-a concluzionat că arbitrul a procedat…moral. Deci, regulamentul e mai nou pe post de decor în concepția celor de la CCA. Dar doar când dă gol fraierii…

Astfel, bucureșteanul Andrei Chivulete va fi la centru la CSU Craiova – UTA, după ce în decembrie 2021 a privat-o pe UTA de un penalty clar și eliminarea lui Bancu, care făcuse fault de ultim apărător la Erico. În schimb, Ioan Hora vedea „roșu” în ultimele minute. Acel meci s-a încheiat 0-0, pentru ca în turul sezonului 2022-2023, UTA lui Ilie Poenaru să piardă acasă, cu 2-1 în fața Universității Craiova, cu arbitrul bucureștean la centru. Atunci, Anton era eliminat încă din minutul 57, după două „galbene”. Un istoric deloc fericit pentru UTA cu Chivulete, în meciurile cu oltenii.

Andrei Chivulete a intrat în istoria fotbalului românesc pe 29 ianuarie 2023, fiind singurul arbitru din România care oprește definitiv un meci de fotbal din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor. Partida dintre Sepsi OSK și FC U Craiova 1948 a fost abandonată de către Andrei Chivulete în minutul 26 după ce fanii echipei oaspete au rostit în mai multe rânduri scandări xenofobe la a adresa comunității maghiare din România.

Mâine seară, în Bănie, bucureșteanul va fi asistat de concitadinul Andrei Constantinescu și suceveanul Sebastian Gheorghe, cei trei avându-l rezervă pe Iulian Dima (Bucureşti). În Camera VAR vor lua loc Rareș Vidican (Satu Mare) și Andrei Antonie (Bucureşti). Brigada va fi notată de doamna Teodora Albon, din Cluj-Napoca, iar responsabil cu partea de organizare a meciului este piteșteanul Viorel Ilinca. (Sursă foto: Sport Pictures)