David Popovici este favorit la aur, în finala olimpică de la 200 de metri! Ce au făcut românii în primele două zile

Înotătorul român David Popovici s-a calificat, duminică, în finala probei de 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, cu cel mai bun timp din semifinale, 1 min 44 sec 53/100. Popovici (19 ani), dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, reuşise anterior şi cel mai bun timp din serii, 1 min 45 sec 65/100.

Al doilea timp din semifinale a fost obţinut de britanicul Duncan Scott, 1 min 44 sec 94/100. Finala va avea loc luni 29 iulie, la ora 21:40 (ora României). Popovici a fost al patrulea în finala la 200 m liber în urmă cu trei ani, la JO de la Tokyo.

‘Sunt foarte mulţumit, pentru că singurul obiectiv pe care îl aveam de îndeplinit astăzi era să mă calific pentru următoarea etapă. M-am calificat în finală şi primul, deşi nu a fost uşor”, a declarat David Popovici.

Întrebat dacă va avea medalia la gât, Popovici a zâmbit şi a spus: ”Habar nu am, vedem mâine”.

Tenis de masă: Szocs și Ionescu au mers până în sferturi la dublu mixt și termină pe 5

Perechea română Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs au fost învinşi de sud-coreenii Jonghoon Lim/Yubin Shin cu 4-0 (13-11, 11-8, 11-8, 11-8), duminică, în sferturile de finală ale probei de dublu mixt la tenis de masă, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Ionescu şi Szocs, capi de serie numărul şapte, s-au înclinat după 39 de minute în faţa favoriţilor numărul trei.

În optimi, românii au învins cuplul australian Nicholas Lum/Minhyung Jee cu scorul de 4-1 (11-5, 6-11, 14-12, 11-4, 11-3).

La JO 2020, Ionescu şi Szocs au pierdut tot în sferturile de finală şi s-au clasat astfel pe locul 5.

La simplu, Bernadette Szocs s-a calificat în turul al doilea şi o va înfrunta pe ucraineanca Margarita Pesoţka, în timp ce Ovidiu Ionescu va juca luni în primul tur, contra croatului Andrej Gacina.

Scrimera Mălina Călugăreanu, eliminată în optimile probei de floretă

Scrimera română Mălina Călugăreanu a fost învinsă de italianca Alice Volpi, a treia favorită, cu 15-9, duminică, în optimile de finală ale probei individuale de floretă, la Jocurile Olimpice de la Paris.

După ce a învins-o pe japoneza Yuka Ueno, cu 15-13, Călugăreanu (27 ani) a cedat în faţa campioanei mondiale după 15 minute de luptă.

Călugăreanu, care a participat şi la JO de la Rio (2016), a fost singura reprezentantă a scrimei româneşti la JO 2024.

Echipajul feminin de patru rame, calificat direct în finala probei

Echipajul feminin de patru rame al României, alcătuit din Adriana Adam, Maria Lehaci, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, s-a calificat direct în Finala A a concursului de canotaj din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, după ce a ocupat locul al doilea în seria a doua.

Româncele au fost înregistrate în 6 min 44 sec 55/100, fiind devansate de Olanda (6:43.71).

Primele două echipaje clasate în fiecare serie s-au calificat în finale, iar următoarele vor evolua în recalificări.

Finala probei va avea loc pe 1 august (11:54).

Gimnastele tricolore revin după 12 ani în finala pe echipe! Voinea și Bărbosu, în finale la aparate

România s-a calificat în finala feminină pe echipe la gimnastică artistică, duminică, la Jocurile Olimpice de la Paris, la 12 ani de la precedenta sa participare.

Tricolorele de la gimnastică au prins ultima poziţie care duce în finală (opt), cu 159,497 puncte, după ce au evolua în prima subdiviziune.

Echipa Statelor Unite, condusă de vedeta Simone Biles, a dominat calificările, totalizând 172,296 puncte. Celelalte finaliste sunt Italia (166,861), China (166,628), Brazilia (166,499), Japonia (162,196), Canada (161,563) şi Marea Britanie (160,830).

Biles a fost cea mai bună la individual, cu 59,566 puncte, dar în finală s-a calificat şi Ana Maria Bărbosu, cu al 16-lea total (53,533), luându-le în considerare şi pe Chiles (SUA) şi Iorio (Italia), care nu au prins finala, echipele lor având deja câte două reprezentante.

Românca Sabrina Maneca Voinea s-a calificat în finalele de la bârnă şi sol, iar Ana Bărbosu a prins finala de la sol.

Sabrina Maneca Voinea a primit nota 14,000 la bârnă (a cincea în calificări), iar la sol a fost notată cu 13,800 (a patra). Ana Maria Bărbosu a fost a 8-a (13,600).

Finala feminină pe echipe va avea loc pe 30 iulie (19:15), pe 1 august este programată finala la individual compus (19:15), iar pe 5 august se vor desfăşura finalele la bârnă (13:38) şi sol (15:23).

Ultima finală în care a echipa echipa feminină a României a fost la JO 2012, la Londra, unde a obţinut medaliile de bronz.

Naționala de polo a pierdut la debut, în fața vicecampioanei olimpice și mondiale

Naţionala masculină de polo pe apă a României, cu arădeanul Levente Vancsik (CSM Oradea) în lot, a fost învinsă de echipa Greciei cu scorul de 14-7 (4-2, 5-3, 2-1, 3-1), duminică seara, în primul său meci din Grupa A, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Grecii au dominat jocul de la un capăt la altul, reuşind să se impună fără emoţii, la o diferenţă de şapte goluri.

Vlad Georgescu şi Andrei Neamţu au marcat câte două goluri pentru echipa antrenată de Bogdan Rath, celelalte goluri fiind reuşite de Francesco Iudean, Andrei Prioteasa şi Tudor Fulea.

România va juca următorul meci pe 30 iulie, contra echipei SUA (17:35).

În celelalte meciuri din grupă, Croaţia a dispus de Muntenegru cu 11-8, iar Italia a trecut de SUA cu 12-8.

Clasamentul pe medalii după primele două zile:

Japonia este lider în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după întrecerile de duminică, a doua zi oficială de competiţii. Sportivii din Ţara Soarelui Răsare au câştigat şapte medalii până acum, dintre care 4 de aur, 2 de argint şi una de bronz.