CS Universitatea Arad este în top pe tatami: șase medalii la Cupa României de judo și Naționalele de Ne-Waza!

Judoka de la CS Universitatea Arad s-au prezentat bine la Cupa României. În Sala ,,Ecaterina Both” din Satu Mare, Giorgia Barbara Hagianu a cucerit medalia de argint la categoria 52 de kilograme. Apoi au mai venit alte trei medalii de bronz, prin Silvia Pomană (categ. 52 kg), Iulia Moldoveanu (categ. 48 kg) și Andrei Buda (categ. +100kg). Denisa Marin a pierdut meciul pentru bronz la  categoria + 78 kilograme și a trebuit să se mulțumească cu locul 5.

„Studenții” au urcat pe podium și la Campionatul Național de Ne-Waza (luptă la sol) seniori, desfășurat tot la Satu Mare. Silvia Pomană a câștigat medalia de bronz la categoria 52 kilograme, iar Iulia Moldoveanu a ocupat și ea locul 3, la categoria 52 de kilograme, cu toate că luptat la o categorie mai mare, ea cântărind 48 de kilograme. Sportivii sunt pregătiți de Carol Szabo și Adrian Moldoveanu, iar secția de judo este coordonată de Cristina Szabo.