CFR Cluj și Corvinul continuă în Conference League, Craiova eșuează încă o dată în Europa!

CFR Cluj s-a calificat în turul al treilea preliminar al Conference League la fotbal, după ce a surclasat echipa belarusă Neman Grodno cu scorul de 5-0 (2-0), joi seara, pe Gyirmoti Stadion din Gyor (Ungaria), în manşa secundă a turului al doilea preliminar.

După 0-0 la Cluj-Napoca, CFR a făcut dovada diferenţei reale de valoare dintre cele două echipe, câştigând fără drept de apel, prin golurile marcate de Karlo Muhar (17), Daniel Bîrligea (40, 57), Meriton Korenica (59) şi Beni Nkololo (90+3).

CFR va juca în turul al treilea cu echipa israeliană Maccabi Petah Tikva, surclasată de Sporting Braga cu 5-0, la Sofia, după ce lusitanii s-au impus şi pe teren propriu, cu 2-0. Echipa antrenată de Dan Petrescu va juca primul meci în deplasare, pe 8 august, iar revanşa va avea loc în Gruia, pe 15 august.

Corvinul Hunedoara a fost eliminată din Europa League după ce a fost învinsă de formaţia HNK Rijeka cu scorul de 1-0, joi seara, pe Stadionul HNK Rijeka din Rijeka, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al competiţiei.

După remiza, 0-0, din tur, vicecampioana Croaţiei a intrat pe teren hotărâtă să deschidă repede scorul pentru a scăpa de presiunea calificării în turul următor.

Forcingul ofensiv al gazdelor a dat roade în minutul 12, atunci când Ivanovic l-a găsit cu o pasă la colţul scurt pe Petrovic, acesta reuşind să trimită în plasă din 4 metri.

Formaţia condusă de Florin Maxim a avut şansa egalării în minutul 74, când portarul Posasevic l-a faultat în careu pe Hrezdac, iar centralul a acordat penalty. Sergiu Buş a ratat însă lovitura de la 11 metri, trimiţând mult peste poartă (minutul 76).

Corvinul îşi va continua parcursul european în Conference League, acolo unde va juca în turul al treilea preliminar împotriva formaţiei FC Astana (Kazahstan). Câştigătoarea Cupei României ar fi gazdă în primul meci.

Universitatea Craiova a fost eliminată din competiţia de fotbal Conference League de echipa slovenă NK Maribor, în ciuda victoriei cu scorul de 3-2 (0-0), joi seara, pe stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al la fotbal.

După eşecul din prima manşă (0-2), Universitatea a obţinut doar o victorie de palmares, însă au costat-o erorile făcute în apărare în ambele jocuri.

Pentru echipa antrenată de Constantin Gâlcă au marcat Alexandru Mitriţă (52), Gregorio Sierra (72) şi Elvir Koljic (90+5), în timp ce pentru oaspeţi au punctat Josip Ilicic (68) şi Arnel Jakupovic (82). (agerpres)