CFR Cluj este vicecampioană și merge direct în turul doi din Conference, Craiova și „U” dau baraj pentru Europa!

CFR Cluj a încheiat pozitiv sezonul cu Dan Petrescu la cârmă și a devenit vicecampioana României. Victoria confortabilă cu Farul, scor 5-1, o trimite direct în turul doi al preliminariilor Conference League. În schimb, CSU Craiova, deși învingătoare în fața lui Sepsi, va trebui să își câștige locul de Conference în barajul cu Universitatea Cluj. Trupa lui Neluțu Sabău a profitat de oboseala gălățenilor de la Oțelul, veniți după 120 de minute în finala Cupei și s-a impus în primul baraj, 2-0, dublă semnată de Anselmo, în minutele 62 și 72. Gălățenii au ratat un penalty la 0-0, prin Rusevic, în minutul 28.

Rapid s-a consolat cu victoria în derby, Botoșaniul este mai aproape de salvare

În fine, Rapid s-a consolat cu o nouă victorie în fața lui FCSB, ajunsă la acest meci cu echipa a doua. A fost și singurul succes al giuleștenilor în play-off, acesta fiind un nou sezon ratat pentru ei. În barajul pentru menținere / promovare, FC Botoșani s-a impus cu 1-0 în prima manșă în fața lui CS Mioveni, gol marcat de Aldair în minutul 93. Astăzi, de la ora 20, se joacă turul celuilalt baraj, dintre Dinamo și Csikszereda.