Brigada lui Colțescu i-a refuzat UTA-ei victoria cu Rapid, după o fază cum nu s-a mai văzut!

UTA – Rapid a fost un meci cu două reprize diametral opuse, cele două echipe având fiecare câte una pozitivă, însă finalul avea să fie de neimaginat! Practic, Colțescu și brigada sa, cu tot cu VAR, le-a refuzat arădenilor victoria în urma unei faze cum nu se vede nici în Cupa Satelor, Omondi a marcat pentru 2-1 în minutul 89, reușita a fost validată de brigadă și Colțescu, s-a fluierat reluarea jocului de la mijlocul terenului, dar după câteva secunde rezerva Mladinovici a intrat pe teren și i-a sesizat centralului că faza trebuie revăzută!!! Nu știm ce s-a întâmplat de fapt, căștile lui Colțescu i-au jucat feste, cei de la VAR au gafat și s-au răzgândit, dar cert e că, regulamentar, jocul nu mai trebuia oprit și UTA putea câștiga cu 2-1. Revenind la debut, să spunem că utiștii au fost aproape de o gafă colosală: Ezekiel a fost titularizat de Rednic, fotbalist care a fost eliminat de pe teren în ultima rundă a play-outului din sezonul 2023/2024, 0-2 cu Dinamo. Atacantul nigerian este automat suspendat, iar „oficialii” arădeni și-au dat seama la încălzire. Ezekiel a fost repede scos și de pe foaia de joc și în primul „11” a intrat Andrei Dumiter. Meciul s-a disputat cu casa închisă, într-o atmosferă încinsă și frumoasă, cu cele două galerii încurajându-și echipele, fără alte trivialități. În tribunele Arenei Francisc Neuman s-a aflat și Dennis Man, unul dintre cei mai buni tricolori de la EURO 2024.

Cîmpanu a egalat după pauză, cele două echipe și-au împărțit perioadele de dominare

Giuleştenii au avut prima ocazie în minutul 5, prin Rrahmani, al cărui şut a fost blocat excelent de Popa. Rapidul a fost mai bună în prima repriză, a presat constant și a deschis scorul în minutul 23, când Borza l-a depăşit pe Popa, ieşit neinspirat, şi i-a pasat în careu lui Rrahmani, mingea a ajuns la Braun, care a punctat cu un şut la colțul lung. Rahmani a mai avut o șansă în minutul 30, dar Popa a fost la post. UTA a ieșit cu o cu totul altă energie și determinare de la vestiare, iar Rapidul a fost surprinsă și de schimbările curajoase a lui Rednic, care i-a introdus pe Cristea, Cîmpanu și Pedro. Primul şut periculos din repriza secundă i-a aparținut lui Omondi, dar Aioani a respins în corner execuția de la distanță a kenyanului. Egalarea a venit repede, Cîmpanu a restabilit egalitatea pe tabelă în minutul 60, atunci când Omondi a scăpat pe un contraatac în stânga, Braun a intervenit la sacrificiu, dar mingea a ajuns la fotbalistul împrumutat de la Universitatea Craiova, care a marcat cu un şut din 7 metri.

Scandal la final: Colțescu a validat golul de 2-1, apoi Mladinovici l-a făcut să revină asupra deciziei!

Oaspeții au avut o scurtă tresărire, dar Popa a intervenit salvator la şuturile trimise de Braun şi Burmaz. Pe fiinal s-a jucat pe contre, iar Omondi a înscris în minutul 89, utiştii sărbătorind reuşita în delirul celor 11.000 de spectatori. Așa cum precizam și mai sus, “centralul” Colțescu a dat drumul la joc, dar apoi şi-a întors decizia, spunem noi neregulamentar (pentru că jocul a fost reluat) şi a anulat golul pentru un presupus fault comis de Halaf. Explicația arbitrului a fost o eroare a sistemului de comunicare, dar utiștii au explodat și finanțatorului de la Rapid, Dan Șucu, prezent și el la meci, i s-a arătat obrazul în tribune. În prelungiri nu s-a mai jucat nimic, iar Colțescu și brigada sa au părăsit cu greu stadionul. Un scandal monstru, iar UTA poate contesta acea fază la comisii, de urmărit! Fluierul final a consemnat scorul de 1-1, de altfel unul echitabil la ceea ce s-a jucat, dar după decizia scandaloasă a lui Colțescu, nemulțumirea e mare în tabăra arădeană.

UTA: R. Popa – Rodrigues, Conte, Benga, Trif – Mihai, Van Durmen – Costache (Cîmpanu 46, Râpă 85), Fabry (J. Pedro 46), Omondi – Dumiter (R. Cristea 46, Halaf 88). Rezerve neutilizate: Iliev – Iurasciuc, Ekmekci, An. David. Antrenor: Mircea Rednic

Rapid: Aioani – Manea, Blazek, Iacob – Braun, Oaidă (Emmers 62, Micovschi 74), Kait, Borza (El Sawy 74) – Hasani (Jambor 62), Rrahmani (Burmaz 78), Papeau. Rezerve neutilizate: Ungureanu – Bădescu, Săpunaru, Petrila, G. Gheorghe, Al. Stan, Cr. Ignat. Antrenor: Neil Lennon

Arbitri: Sebastian Colțescu (București) – Daniel Mitruți și Adrian Popescu (ambii din Craiova). Rezervă: Horia Mladinovici (București)

Camera VAR: Bogdan Dumitrache (București), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca).

Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare). Observator LPF: Romică Gabor (Hunedoara).