Brazilia a dat recital în optimi, cu gândul la legendarul Pele! Portarul Livakovic – eroul Croației

Brazilia a făcut spectacol cu Coreea de Sud, scor 4-1, și va juca împotriva Croației în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar. Vinicius a deschis scorul încă din minutul 7, iar Neymar, revenit pe gazon în timp record după accidentarea la ligamentele gleznei drepte, a majorat diferența după doar șase minute, din penalty. Richarlison și Paqueta au stabilit scorul pauzei, după alte două reușite frumoase. Selecao a redus motoarele în partea a doua, iar asiaticii au fost mai incisivi, reducând din diferență în minutul 76, cu un gol superb al nou-intratului Paik Seung-Ho. După victoria obținută în fața sud-coreenilor, brazilienii s-au gândit la legendarul Pele (82 de ani), internat în spital cu o boală gravă. În semn de respect, jucătorii au afișat pe teren un banner cu o imagine a lui Pele. Și suporterii sud-americani l-au încurajat din tribune pe triplul câștigător al Cupei Mondiale cu Brazilia (1958, 1962 și 1970), afișând și un banner imens cu chipul fostului mare fotbalist care conținea și mesajul ”Pele, fă-te bine curând!”

Neymar a revenit cu gol în rândul sud-americanilor, Croația a avut nevoie de penalty-uri

Croația s-a calificat și ea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a învins-o pe Japonia. Primele 90 de minute s-au încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile reușite de Maeda, în minutul 44 și Perisic, la 10 minute după pauză. Cum tabela nu s-a mai modificat la finalul celor 120 de minute de joc, s-a trecut la loviturile de departajare, acolo unde Dominik Livakovic (27 de ani) a prins o zi mare. Portarul croaților a apărat trei execuții de la punctul cu var, în fața lui Minamino, Mitoma și Yoshida, în timp ce colegii săi, Vlasic, Brozovic și Pasalic au marcat și au trimis naționala condusă de Zlatko Dalic în sferturi, acolo unde o așteaptă Brazilia. Asano, fostu jucător al sârbilor de la Partizan, a fost singurul japonez care a marcat la loteria penalty-urilor, iar de la europeni a ratat Livaja. Optimile de finală se încheie astăzi, cu ultimele două meciuri ale acestei faze: Spania – Maroc, ora 17 și Elveția – Portugalia, ora 21.