Baschetbalistele arădene s-au clasat pe podium la turneul de 3×3 de la București

Terenurile de la Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport din București au fost zilele trecute gazdă pentru turneul doi al Campionatului Național de baschet 3×3. Clubul Sportiv Universitatea Arad a participat în aceeași formulă ca și la primul turneu de la Târgoviște, cu trei săptămâni în urmă: Anamaria Ciotir, Mihaela Panait, Ecaterina Armanu și Anamaria Pop, repartizate în singura grupă de patru echipe de la turneul doi. „Galben-albastrele” au început turneul cu o victorie, 21-7 cu CS Politehnica Iași. A urmat un alt succes, 13-8 cu CS Vâlcea 1924, iar în ultimul meci din grupa D, arădencele au câștigat cu 20-12 în fața celor de la CSU Oradea. În sferturi, CS Universitatea Arad a întâlnit CSU UVT Timișoara, locul secund din grupa B, pe care a învins-o cu 22-13.

„Galben-albastrele” de la CSU Arad au terminat întrecerea pe locul trei

În semifinală a urmat duelul cu marea favorită, CS Agronomia București, care a câștigat turneul unu și are în lot jucătoare de națională. Bucureștencele s-au impus la limită, cu 17-16, astfel că arădencele au încheiat turneul pe podium, în condițiile în care nu s-a jucat finala mică. În ultimul act, Agro Squad s-a impus cu 20-7 în duelul cu CSU CSM Constanța 1, echipa pe care a învins-o și în finala turneului 1. În clasamentul final al turneului la care s-au aliniat 13 formații, CS Agronomia București a fost prima, CSU CSM Constanța 1 pe 2, CS Universitatea Arad pe 3, CSU Târgu Mureș pe 4, iar CS Vâlcea 1924 pe 5. Turneul final are loc în 10-11 iulie, tot la București.