Academia UTA continuă cu echipa sub 17 ani în Cupa Elitelor, victorie sub Tâmpa

Echipa U17 a UTA-ei, antrenată de Mihai Petcuț și Costel Bogoșel s-a calificat în semifinalele Cupei Elitelor la fotbal. Arădenii au câștigat cu 2-0 în deplasare la ACS Kids Tâmpa Brașov, partida din faza semifinală a grupelor. Atacantul Raul Stanciu a deschis scorul în minutul 25 cu un lob peste portarul gazdelor, care ieșise la 16 metri.  Celălalt gol al partidei a fost înscris dintr-o fază fixă, în minutul 93. Șiclovan a executat un corner, iar Dragoș a înscris cu capul. „Roș-albii” au început meciul cu Roșu – Felea, Indreica, Groza, Ștef, Rusu, Șiclovan, Dragoș, Calotă, Stanciu, Centye. Au mai jucat Nițu și Crainic. Celelalte rezultate din faza semifinală a grupelor au fost: Universitatea Craiova – Csikszereda Miercurea Ciuc 1-3, Farul Constanța – CSA Steaua 5-2, FCSB – FC Voluntari 2-0. Astfel, în semifinalele Cupei Elitelor U17 se vor întâlni Csikszereda Miercurea Ciuc, Farul Constanța, FCSB și UTA.

Juniorii mai mici, eliminați de Rapid și CSA Steaua

În Cupa Elitelor U16, Rapid a trecut de UTA cu 4-2, goluri arădene semnate de Corchiș și Baba. Cutean – Glevan, Ancateu, Ene, Berar – Hodoșan, Bărbat – Leca, Corchiș, Țăroi – Baba a fost primul „11” al UTA-ei, Iancu și Tolcea venind de pe bancă. În Cupa Elitelor U15, UTA a cedat cu 2-4 în fața celor de la CSA Steaua. Orodan și Sabău au marcat pentru arădeni. Dinu Donca și Alexandru Nistor i-au folosit pe: Șuli – Mărgan, R. Sabău, Drăgușin, Gherman – Sherzad, Ile – Spătariu, Dogan, Barbu – Orodan, iar dintre rezerve au intrat: Picioruș, Pârvu și Antochi.