Arădeanul David Mercea a luat bronzul mondial școlar pe tatami, în Bahrain!

David Mercea, judoka cu dublă legitimare CSM Arad – CSS Gloria Arad – antrenat de profesorul Cristian Mercea – a obținut în weekend un rezultat extraordinar, locul 3 și bronz la Campionatul Mondial Școlar de judo U18! Competiția ce are loc din doi în doi ani se desfășoară în perioada 24-28 octombrie, în Bahrain, iar David, cu un an mai mic, a primit încrederea profesorilor Dragoș Bolbose și Valerică Ioniță, coordonatori ai delegației și antrenori ai lotului de juniori și cadeți Pitești, acolo unde se pregătește și medaliatul mondial și nu a dezamăgit, aducând multă bucurie în delegația României.

David Mercea a început bine competiția și a câștigat primele două meciuri, primul în fața unui sportiv din Emiratele Arabe Unite, iar cel de-al doilea după o luptă ce a durat mai bine de opt minute, în fața unui sportiv din Mongolia, prin ippon! În meciul pentru intrarea în finală a pierdut în fața reprezentantului din Azerbaidjan (care a și devenit campionul mondial), iar pentru medalia de bronz s-a impus în fața unui judoka din Cipru.