Maratonista Mara Guler a luat bronzul mondial la categoria masters

by Andreea Radu

Organizat în premieră în România, odată cu Campionatul Naţional de maraton seniori, Campionatul Mondial de maraton masters a adunat peste 500 de atleţi la start. Printre ei şi Mara Guler (CS Universitatea Arad), care a obţinut locul 3 şi medalia mondială de bronz la categoria 45-50 ani și locul 8 la Campionatul Naționa de senioare Open, cu timpul 3:17,59. Echipa formată din Mara Guler, Nicoleta Ciortan și Alina Mihailov a ocupat locul 1 la cat. 45-50 ani.

A fost o prima ediție cu cei mai buni alergători de maraton din țară și străinătate, peste 500 la start. M-am pregătit specific pentru această competiţie timp de opt săptămâni şi le mulţumesc tuturor celor care m-au susținut și mi-au transmis gânduri și energie pozitivă”, a spus colecţionara de medalii şi recorduri, Mara Guler .