Gimnastele de la CSM Arad și ACS Gymteam s-au remarcat la Cupa Iașului de aerobic (FOTO)

by Dana B.

A 12-a ediție a Cupei Iașului la gimnastică aerobică, concurs desfășurat weekendul trecut cu participarea a peste 350 de sportivi cu vârste între 7 și 17 ani, de la 16 cluburi din țară, Republica Moldova și Ucraina, a fost o repetiție utilă pentru sportivele arădene în vederea Campionatelor Naționale de juniori și seniori ce vor fi găzduite în perioada 16-19 octombrie chiar de orașul nostru.

Așadar, la întrecerea din Moldova, gimnastele de la CSM Arad (antrenoare Elza Fărcuța și Alexandra Cicirean) și ACS Gymteam Arad au obținut rezultate bune, după cum urmează:

Categoria 15-17 ani, proba de grup – Alina Căpitan, Alessia Coman, Daria Kasler, Maria Neacșu și Dora Rubinstein au fost primele;

Categoria juniori 15-17 ani, proba de trio – Cristina Berbece, Sara Buda și Alina Căpitan s-au clasat pe locul doi, respectiv Alessia Coman, Maria Neacșu și Hanna Cojita, locul trei;

Categoria juniori 15-17 ani – Daria Kasler a încheiat pe locul 4 la individual;

Categoria 12-14 ani individual – Alina Căpitan a terminat pe locul 7 din 41 de participante;

Categoria 9-11 ani, grupul format din Rania Popescu, Melissa Farago, Giulia Kapca, Izabela Nemeti și Anya Stănică, locul 7;

Categoria 7-8 ani, grupul format din Sofia Oneț, Antonia Albu, Alice Luca, Emma Chismore și Iasmina Cicirean s-a clasat pe locul 4, iar cel format din Amira Piroș, Andreea Lăzărescu, Nadia Bondar, Eva Lengyel și Giulia Sîrb a obținut locul 6;

Categoria 7-8 ani, proba de trio, Antonia Albu, Alice Luca și Sofia Oneț (ACS Gymteam Arad), s-au clasat pe locul 5, iar Emma Chismore, Andreea Lăzărescu și Iasmina Cicirean au terminat pe 8.